
Foto: Sarajevski kiseljak
04.06.2026 |
Vijesti / REGIJA
Izvor: Akta.ba
Fortenova i Badel 1862 potpisali ugovor o ekskluzivnim pregovorima za preuzimanje Sarajevskog kiseljaka, Jamnice i drugih kompanija.
Fortenova grupa i Badel 1862 potpisali su 2. juna 2026. Ugovor o ekskluzivnosti pregovora za kupoprodaju kompanija iz tzv. Grupe pića.
Nakon kompetitivnog procesa u kojem je učestvovalo više stranaka, uključujući i Coca-Cola HBC, koja je ispala iz daljnjeg procesa, Fortenova grupa odlučila je nastaviti pregovore ekskluzivno s tvrtkom Badel 1862 d.d.
Što je na stolu
Pregovori će obuhvatiti stjecanje udjela u četiri kompanije:
Jamnica plus d.o.o. (Hrvatska)
MG Mivela d.o.o. (Srbija)
Sarajevski Kiseljak d.o.o. (Bosna i Hercegovina)
Jamnica d.o.o. Ljubljana (Slovenija)
Ugovorne strane će u dobroj vjeri pokrenuti intenzivne pregovore o svim detaljima transakcije. Razdoblje ekskluzivnosti traje do 30. septembra 2026., kada pregovori završavaju. Iako finansijski detalji nisu objavljeni, očekuje se da će u ponudi Badela 1862 sudjelovati i institucionalni investitori.
Sarajevski Kiseljak – tradicija od 1891.
Među tvrtkama u igri posebno se ističe Sarajevski kiseljak, jedan od vodećih proizvođača prirodnih mineralnih voda i osvježavajućih pića u Bosni i Hercegovini. Kompanija ima dugu tradiciju proizvodnje koja seže još od 1891. godine, a njen najprepoznatljiviji proizvod je istoimena prirodna mineralna voda koja izvire u Kiseljaku.
Fortenova se fokusira na maloprodaju
Prodaja četiriju tvrtki iz Grupe pića dio je šireg procesa kojim Fortenova, nekadašnji Agrokor, izlazi iz biznisa izvan maloprodajnog sektora. U tom procesu kompanija je nedavno prodala i PIK Vrbovec Bosqar Investu.
Badel 1862 pritom nije novi poslovni partner Fortenove – lani je od nje kupio porečku Agrolagunu te Vinariju Novigrad, čime je nastavio konsolidirati hrvatsku industriju alkoholnih pića i učvrstio poziciju u proizvodnji vina. Preuzimanjem Grupe pića Badel bi napravio još jedan krupan korak u regionalnom rastu.
O svim relevantnim informacijama kompanije će pravovremeno obavijestiti javnost.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.