Elektrokemijska zaštita novca u bankomatima

11.12.2019 09:41:01
Elektrokemijska zaštita novca u bankomatima

Bankomati su trenutno jedan od najatraktivnijih ciljeva napada razbojnika putem nekoliko metoda i tehnika

Danas bankomati imaju sve veću ulogu u svakodnevnom životu ljudi. Osim izdavanja gotovog novca, bankomati nude raznolike usluge koje privlače sve više korisnika, što vodi do stalnog rasta broja bankomata radi povećanja pristupačnosti kako bi krajnjem korisniku usluge bile na dohvat ruke.

Bankomati - atraktivna meta napada razbojnika

Velik broj bankomata, lokacijska rasprostranjenost i visoki iznosi pohranjene količine novca u svakom uređaju predstavljaju veliku izloženost riziku. Bankomati su trenutno jedan od najatraktivnijih ciljeva napada razbojnika putem nekoliko metoda i tehnika, od kojih su se neke pokazale jednostavne i učinkovite.

Dugo vremena strategija zaštite bankomata temeljila se na korištenju mjera fizičke zaštite, uključujući upotrebu sigurnijih sefova, sidrenja i alarmnih sustava. Međutim, klasična zaštita se pokazala nedjelotvornom protiv najnovijih napadnih tehnika razbojnika koji sve češće koriste bagere, viličare, eksploziv i plin.

Ove nove tehnike napada, javno objavljene od strane medija, čine cijelu mrežu bankomata vrlo ranjivom, bez obzira na njihovu lokaciju i razinu postojeće sigurnosne infrastrukture.

Povećana kriminalna aktivnost i povezani troškovi čine imperativ usvajanjem novih rješenja od strane banaka za preokretanje tog trenda i povećanje zaštite kako bi se obeshrabrila praksa ove vrste napada.

Iako se i klasični sustavi zaštite bankomata svakodnevno razvijaju i napreduju,  kao najbolja metoda odbijanja razbojnika od napada pokazala se elektrokemijska zaštita novca putem IBNS sistema.

IBNS - Inteligentni sustavi za neutralizaciju novčanica 

IBNS sustavi iz ponude Salona Bankarske Opreme d.o.o. Sarajevo koriste se za zaštitu novca u transportu i distribuciji, a ovisno o proizvođaču, postoji nekoliko tehnologija za neutralizaciju, među kojima se najčešće se koristi postupak uništavanja novčanica tintom. U slučaju pokušaja pljačke ili krađe, sustav se aktivira i novčanice se obojaju tintom, što otežava ili čak onemogućuje korištenje novčanica kao sredstva plaćanja i povećava vjerojatnost hvatanja razbojnika. Na taj način razbojnici ne profitiraju od razbojstva na bankomat ili službu za transport novca. A paralelno s time smanjuje se i rizik za osobe koje rade u transportu novca i na održavanju bankomata.

Uništene novčanice sigurnosnim tintama vrlo je lako prepoznati. Najčešće se koriste sigurnosne tinte ljubičaste, zelene, plave, crvene ili crne boje koje novčanice upijaju od rubova prema središtu, što čini prepoznatljivi uzorak. Ponekad razbojnici pokušavaju oprati uništene novčanice različitim otapalima, međutim tim postupcima novčanice se dodatno oštećuju i znaju zbog kemijskih reakcija izblijediti ili ukloniti i neka druga sigurnosna obilježja novčanica.

Prednosti elektrokemijske zaštite novca u bankomatima su višestruke. Prvenstveno za opremanje bankomata elektrokemijskom zaštitom nisu potrebni nikakvi velik zahvati na samom bankomatu. Elektrokemijska zaštita nalazi se u kazeti u kojoj se čuva novac. Nove kazete za novac opremljene su "crnim kutijama" koje bilježe sve podatke o transportu i manipulaciji kazetom.

Upotreba elektrokemijske zaštite značajno smanjuje novčane gubitke, smanjuje rizik od prepada na zaposlenike banke, zaštitare ili klijente, te smanjuje broj pokušaja napada na bankomat, a time i smanjuje kolateralnu štetu na objektu i sl.

 

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 62 700 098 ili na mail prodaja@akta.ba odnosno putem forme Objavi promo ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Ostale vijesti iz rubrike

Finansije i konsalting