Glavnina radova na Sjevernom toku 2 trebala bi završiti do lipnja
Cjevovod bi trebao u velikoj mjeri biti gotov već u lipnju, prema rasporedu koji je bio dostupan Bloombergu.
Glavnina radova na plinovodu Sjeverni tok 2 trebala bi usprkos američkim sankcijama biti dovršena u prvoj polovici 2021. godine, piše Bloomberg pozivajući se na planski dokument projektne kompanije Nord Stream 2.
Cjevovod bi trebao u velikoj mjeri biti gotov već u lipnju, prema rasporedu koji je bio dostupan Bloombergu.
Gradnju plinovoda Sjeverni tok 2 dugog 1.230 kilometara, koji bi trebao isporučivati ruski prirodni plin u Njemačku, zaustavile su američke sankcije uvedene u prosincu 2019. godine te je neizgrađeno ostalo 160 kilometara cjevovoda. Sjedinjene Države tvrde da ta plinska veza ojačava ruski utjecaj nad Europom. Kritičari američke politike smatraju da SAD usporavanjem gradnje europsko-ruskih plinskih poveznica želi otvoriti prostor za plasman viška svoga ukapljenog prirodnog plina na unosno europsko tržište.
Izgradnja dionice od 2,6 kilometara u njemačkim vodama nastavljena je i završena prošlog mjeseca unatoč riziku od strožih američkih sankcija.
Bloomberg tvrdi da će nastavak radova na već položenim cijevima u danskim vodama započeti već u drugoj polovici siječnja, a novo polaganje ondje će započeti otprilike u isto vrijeme. Očekuje se da će brod za postavljanje cjevovoda Fortuna završiti radove u danskim morima sredinom zadnjeg tjedna svibnja, a zatim će započeti u njemačkim vodama, a izgradnja će trajati do lipnja, stoji u dokumentu u koji je Bloomberg imao uvid.
Regulatori u Njemačkoj i Danskoj nisu odgovorili na zahtjev Bloomberga za komentarom. Agencija također nije uspjela dobiti službeni komentar Nord Streama 2.
Viši analitičar u energetskom savjetovanju Esperis sa sjedištem u Varšavi Mateusz Kubijak, kaže da hodogram na koji se poziva Bloomberg "nije jamstvo" da će jedna od linija Sjevernog toka 2 biti operativna u drugoj polovici 2021. godine.
"Prvo moramo vidjeti može li se plinovod stvarno izgraditi", rekao je, navodeći izazovne vremenske uvjete i američke sankcije kao neke od ključnih prepreka projektu.
Kao mogući problem naveo je i pitanje izvedivosti certifikacije. Naime, ranije ovog mjeseca norveški Det Norske Veritas Holdings koji bi trebao obaviti taj posao, započeo je plan izlaska iz projekta Sjeverni tok 2 nakon što je SAD uveo dodatne sankcije usmjerene na taj projekt od 9,5 milijardi eura.
Projektom Sjeverni tok 2 predviđena je izgradnja dvaju usporednih cjevovoda ukupnog kapaciteta 55 milijardi prostornih metara godišnje, od obale Rusije preko Baltičkog mora do Njemačke. Do danas je završena gradnja 94 posto plinovoda.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.