
15.07.2025 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
U Bihaću je predstavljeno idejno rješenje projekta izgradnje postrojenja za prečišćavanje pitke vode.
U Bihaću je predstavljeno idejno rješenje projekta izgradnje postrojenja za prečišćavanje pitke vode, jednog od najvažnijih infrastrukturnih ulaganja u sistem javnog vodosnabdijevanja grada. Projekt ima za cilj osigurati građanima Bihaća kvalitetniju i sigurniju vodu sa izvorišta Klokot u skladu sa svim važećim zakonima i standardima.
Kako je istaknuto, izradom idejnog rješenja ponuđene su tri tehnički razrađene opcije za prečišćavanje pitke vode, među kojima će Grad Bihać i Javno preduzeće „Vodovod“ d.o.o. Bihać izabrati najpovoljniju, vodeći se ukupnim troškovima ulaganja, kao i operativnim i troškovima održavanja.
Rješenja uključuju detaljne tabele s dimenzioniranjem procesa, dijagrame toka rada, procjene potrošnje električne energije i prijedloge rješenja za priključenje na elektroenergetsku mrežu. Prikazani su i nacrti sa svim relevantnim tehničkim presjecima i slojevima, kao i preliminarna procjena investicionih i operativnih troškova.
"Ovaj projekt predstavlja značajno ulaganje u zdravlje i dobrobit građana Bihaća. Primjenom kontinuirane kontaktne filtracije biramo lako održivo, efikasno i ekološki prihvatljivo rješenje. Uvjereni smo da će se implementacijom projekta postrojenja za prečišćavanje vode osigurati pouzdano snabdijevanje visokokvalitetnom pitkom vodom sa izvorišta Klokot za naredne decenije", istaknuto je tokom prezentacije.
Projekt, čiji je rok za izradu dokumentacije postavljen za decembar 2025. godine, trenutno je u fazi izrade dijela projektne dokumentacije, za što su sredstva osigurana iz budžeta Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.