
10.03.2014 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Fena
Na Isa-begovom hamamu, najstarijem gradskom turskom kupatilu u Sarajevu, u okviru projekta obnove počela je realizacija "finih" radova.
Na Isa-begovom hamamu, najstarijem gradskom turskom kupatilu u Sarajevu, u okviru projekta obnove počela je realizacija "finih" radova - potvrdio je Agenciji Fena direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH Senaid Zajimović.
Navodi da se u unutrašnjosti objekta vrši malterisanje i postavljanje stolarije, gdje je to moguće, kao što je unutrašnje stepenište.
U okviru vanjskih radova zidovi hamama pripremaju se za postavljanje fasade maorskog stila, koja će po završetku, kako navodi Zajimović, biti znak da se radovi na ovom objektu privode kraju.
"Radosni smo što se radovi realiziraju predviđenom dinamikom. Akcent je trenutno na unutrašnjim radovima - malterisanju, dekoru, plotama, te restauraciji samog hamama i drugim radovima", kazao je on.
Zajimović podsjeća da je završetak radova predviđen za kraj augusta, te bi svečano otvaranje hamama bilo upriličeno već u septembru ili najkasnije u oktobru ove godine.
Izvođač radova je turska firma "Erbu", dok se obnova ovog nacionalnog spomenika BiH realizira pod okriljem Vakufske direkcije Sarajevo.
Osnivač Sarajeva Isa-beg Ishaković je u toku tridesetogodišnje vladavine Sarajevom sagradio niz veoma lijepih i važnih javnih objekata, kao što su prva džamija - Careva, pored nje i prvo javno gradsko kupatilo, zatim prvi most preko Miljacke te brojne konake, dućane i druge građevine.
Građena u orijentalnom stilu, prema planovima arhitekte Vancaša, hamam je imao parnu i tzv. tursku banju te zasebne banje u bazenima. Odatle naziv "Gazi Isa-begova banja" koja je imala 18 kabina.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.