
27.06.2017 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Načelnik je objasnio koje su mogućnosti saradnje i potencijali koji postoje u ovoj opštini.
Ostvarivanje privredne saradnje i investiranje austrijskih firmi u Srebrenicu te korištenje potencijala ove opštine za njen ekonomski razvoj bile su osnovne teme jučerašnjeg razgovora načelnika ove opštine Mladena Grujičića i austrijskog ambasadora u BiH Martina Pamera.
Nakon sastanka Pamer je rekao da je ovo njegova sedma posjeta Srebrenici i prvi susret sa novim načelnikom Grujičićem te da su razgovarali o privrednim potencijalima i mogućnosti obezbjeđenja investitora za pokretanje rada Banje "Guber".
"Razgovarali smo o dosadašnjem prisustvu Austrije i njenog nevladinog sektora u Srebrenici, posebno organizacije „Bauern helfen Bauren“ koja godinama pruža pomoć ugroženima na ovom području i izgradila je oko 500 drvenih kućica za smještaj ugroženih", pojasnio je Pamer.
On je najavio da će za nekoliko dana doći delegacija potencijalnih austrijskih investitora i privrednika.
"Načelnik nam je objasnio koje su mogućnosti saradnje i potencijali koji postoje u ovoj opštini. Moj cilj je da povezujem investitore iz Austrije sa privrednicima u Srebrenici radi stvaranja bolje budućnosti", istakao je Pamer.
Grujičić je izrazio zadovoljstvo razgovorom i rekao da se upoznao sa aktivnostima Austrije, te njenom značajnom doprinosu oporavku Srebrenice u prethodnim godinama.
"Austrija je mnogo doprinijela da se ugroženim stanovnicima naše opštine obezbijede osnovni uslovi za život bez obzira kako se ko zove i pomogla je da se vrate u ovu sredinu", ocijenio je Grujičić.
On je istakao da je sa Pamerom razgovarao o raznim temama, ali da je suština bila privredna saradnja i pokretanje rada Banje "Guber".
"Upoznat sam da postoje zainteresovane austrijske firme za ovu banju i nadam se da će biti riješen višegodišnji spor i pitanje banje i da ćemo naći način da barem u nekom procentu počnemo koristiti to prirodno dobro i da spriječimo da ljekovita voda i dalje otiče u kanalizaciju", rekao je Grujičić.
Prema njegovim riječima ambasador ga je upoznao da Austrija želi pomoći ekonomski razvoj Srebrenice i da će za nekoliko dana delegacija privrednika i investitora iz te zemlje posjetiti ovu opštinu da bi se sagledale mogućnosti saradnje.
"Treba da vidimo šta mi možemo ponuditi austrijskim investitorima u oblasti prerade mlijeka i mesa, a šta oni mogu zauzvrat nama. Očekujem bolju i intenzivniju saradnju, a raduje me da je ambasador Pamer obećao da će lično preporučivati investitorima Srebrenicu kao mjesto gdje treba da se ulaže", pojasnio je Grujičić.
Doraja Eberle iz austrijske humanitarne organizacije "Seljaci pomažu seljacima" najavila je pružanje pomoći u podizanju plantaža maline, ali i omogućavanje mladima iz ove sredine da vide svijet.
To već više godina čine posredstvom ovdašnje "Кuće dobrih tonova" čiji rad finansira ove organizacija.
Srebrenička "Кuća dobrih tonova" okuplja oko 300 djece iz ove i bratunačke opštine, koja pohađaju muzičke radionice i bave se muzikom i pjevanjem, a austrijski pokrovitelji omogućili su im brojna putovanja i nastupe po BiH i nekim evropskim državama.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.