projekti

Foto: FENA

26.03.2026 |

Investicije / PROJEKTI

Izvor: Fena

ZELENI PROJEKTI U BiH

Završen projekt energijske efikasnosti: Obnovljena 32 javna objekta u Sarajevu

U Sarajevu obilježen završetak projekta energetske efikasnosti - obnovljena 32 javna objekta uz podršku EBRD-a i EU.

U Sarajevu je danas upriličena ceremonija kojom je obilježen završetak projekta "Energijska efikasnost u javnim objektima Kantona Sarajevo". U okviru ovog projekta obnovljena su ukupno 32 javna objekta, među kojima su obrazovne i zdravstvene ustanove, uključujući škole, vrtiće i domove zdravlja. Realizacijom radova postignute su značajne uštede energije, uz istovremeno unapređenje uslova za boravak korisnika.

Projekat je finansiran kreditnim sredstvima Europske banke za obnovu i razvoj (EBRD) u iznosu od osam miliona eura, dok je Europska unija osigurala grant od dva miliona eura. Dodatna sredstva za tehničku podršku implementaciji projekta, u ukupnom iznosu od milion eura, obezbijedili su Vlada Austrije i EBRD.

Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk izjavio je da su renoviranjem ostvareni kvalitetniji uslovi boravka, stabilnije grijanje, bolji kvalitet zraka u zatvorenom prostoru i niži troškovi energije.

"Te promjene nisu apstraktne, one se svakodnevno osjećaju u učionicama, vrtićima i zdravstvenim ustanovama. To je pristup koji pokazuje kako javna ulaganja trebaju izgledati - odgovorno, dugoročno i s jasnim efektima", poručio je Uk.

Direktorica EBRD-a u Bosni i Hercegovini Stela Melnik navela je da su obnovom objekata očuvane vrijednosti sarajevskog naslijeđa, uz istovremenu pripremu grada za buduće izazove.

Šefica Sektora za saradnju pri Delegaciji Europske unije u Bosni i Hercegovini Magdalena Muller Uri ocijenila je da ovaj događaj predstavlja važnu prekretnicu, posebno u kontekstu „zelene agende“.

Zamjenik ambasadora Austrije Dominik Urak rekao je da ulaganje u energijsku efikasnost znači ulaganje u ljude, održivost i budućnost te da njegova zemlja s ponosom podržava uspješnu realizaciju tog projekta.

Istaknuto je da su do sada završeni radovi na 32 objekta, dok se u narednom periodu očekuje raspisivanje tendera za preostala četiri objekta obuhvaćena projektom.

Izvedeni radovi uključivali su termoizolaciju fasada i krovova, zamjenu vanjske stolarije, modernizaciju sistema grijanja, kao i postavljanje LED rasvjete.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI