
18.03.2011 |
Kapital / IZVJEŠTAJI
Izvor: Fena

U Bosni i Hercegovini, po posljednjim još
neoficijelnim podacima, oko 40 posto ljudi koristi Internet, što je
veliki napredak u odnosu na prije pet godina, kada se taj procent kretao
oko 25, ocijenila je direktorica Microsofta BiH Lejla Zukić-Krivdić.
"Vidimo veliki progres u korištenju Interneta u našoj zemlji",
rekla je Zukić-Krivdić i izrazila opredijeljenost da ta kompanija radi
na razvoju IT u našoj zemlji, jer vjeruju da to može da doprinese
razvoju kompletne ekonomije.
Izrazivši zadovoljstvo što se danas
održava prva poslovno-tehnološka konferencija u BiH "Microsoft Network"
u Banjoj Luci, ona je naglasila da je u planu da ovaj skup postane
tradicija i najveće IT okupljanje u BiH.
"Microsoft Network"
okupio je na jednom mjestu oko 270 učesnika, respektabilne predstavnike
bh. privrede, privatnog i javnog sektora te istaknute domaće i inostrane
IT stručnjake, a bit će predstavljena najnovija Microsoft i partnerska
rješenja i njihova korištenja za efikasnije poslovanje.
Konferencija
se organizira pod pokroviteljstvom Vijeća ministara BiH, Vlade
Republike Srpske i Grada Banje Luke, u saradnji s kompanijama Logosoft,
ComTrade, KING ICT, LANACO, HP, M:TEL.
Ministar komunikacija i
transporta BiH Rudo Vidović podsjetio da je Vijeće ministara BiH
donijelo i strategiju o uspostavi IT društva, sačinjen je i akcioni plan
koji otvara put budućeg razvoja, a potpisan je i ugovor s kompanijom
Microsoft BiH o licenciranju softvera u tijelima državne uprave.
Vidović
je ukazao i da je neophodno veće ulaganje uopće u nauku u BiH, ali i da
je potrebno resorno ministarstvo nauke i novih tehnologija na nivou
države,da bi razvoj te oblasti pospješio, ali i izdvajalo više sredstava
na svim nivoima.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.