
10.07.2013 |
Kapital / IZVJEŠTAJI
Izvor: eKapija.ba
Federalna vlada usvojila je danas Izvještaj o radu i aktivnostima Porezne uprave Federacije BiH u 2012. u kojem je navedeno da je u prošloj godini naplaćeno 3.514.747.193 KM direktnih poreznih prihoda i doprinosa.
Federalna vlada usvojila je danas Izvještaj o radu i aktivnostima Porezne uprave Federacije BiH u 2012. u kojem je navedeno da je u prošloj godini naplaćeno 3.514.747.193 KM direktnih poreznih prihoda i doprinosa, što se ocjenjuje zadovoljavajućim, s obzirom na postojeću ekonomsku situaciju u zemlji i okruženju, nedostatak kadrova i nedovoljna sredstva za rad i poslovanje Porezne uprave.
Ostvaren je napredak u svim oblastima rada, posebno u segmentu inspekcijskog nadzora, prinudne naplate i radu kantonalnih poreznih ureda, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću Vlade FBiH.
U toku 2012. Porezna uprava je izvršila 8.591 inspekcijski nadzor i donijela 4.043 rješenja o dodatno utvrđenim obavezama, što je rezultiralo povećanjem iznosa obaveza utvrđenih u inspekcijskom nadzoru u odnosu na prethodnu godinu za 151 posto.
Inspektori Porezne uprave su zbog utvrđenih nepravilnosti izdali 6.952 prekršajna naloga. Sačinjeno je 70 službenih izvještaja i obavijesti o osnovama sumnje o počinjenom krivičnom djelu, te otvoreno 230 novih istraga. U skladu sa poreznim zakonima u kantonalnim poreznim uredima zaprimljeno je 2.110.528 poreznih prijava, koje su zahtjevale obradu radi unošenja u informacioni sistem Porezne uprave i utvrđivanja poreznih obaveza. U 2012. godini je izdato 26.511 rješenja o pokretanju postupka prinudne naplate i sa poreznim obveznicima potpisana 824 sporazuma o odgođenom plaćanju i plaćanju duga na rate.
Prinudnim putem je naplaćeno 69.387.122 KM dužnih poreznih obaveza. Porezna uprava tokom cijele godine intenzivno je provodila kontrole obveznika fiskalizacije u toku i van radnog vremena, u noćnim satima i u dane vikenda. Izvršene su 2.892 kontrole, izdato 1.805 prekršajnih naloga, sa visinom izrečenih novčanih kazni u iznosu od 2.719.500 KM. Van radnog vremena izvršeno je 1.375 kontrola, izdato 885 prekršajnih naloga sa visinom izrečenih kazni u iznosu od 1.329.230 KM.
U toku godine kontinuirano su vršene kontrole primjene Zakona o igrama na sreću. Izvršeno je 476 kontrola priređivača igara na sreću u cilju kontole zakonitosti poslovanja, odnosno sprječavanja nezakonitog priređivanja igara na sreću. Vlada FBiH dala je saglasnost na Program rada Porezne uprave Federacije BiH za 2013. godinu.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.