
17.02.2017 |
Kapital / IZVJEŠTAJI
Izvor: Lider poslovni tjednik
Riječ je o projektu Connectin Europe Facility (CEF) čija se vrijednost kreće oko 1,64 milijarde eura.
U suradnji s kompanijom E.ON, MOL je krenuo u projekt izgradnje punionica za električna vozila. Zajedničkim snagama dvije su kompanije prijavile projekt Europskoj Uniji, koja nudi mogućnost sufinanciranja.
Riječ je o projektu Connectin Europe Facility (CEF) čija se vrijednost kreće oko 1,64 milijarde eura. MOL i E.ON projektnu su dokumentaciju predali nakon što su ishodili bezrezervnu podršku mađarske vlade, a u realizaciji im se pridružuje i proizvođač automobila Nissan.
CEF je instrument Europske Komisije kojemu je cilj razvijati transport, energetsku povezanost i učinkovitost, te digitalizaciju EU.
Inače, ovo je prvi iskorak MOL-a u područje obnovljivih izvora energije. INA, primjerice, nema niti jedan projekt koji se tiče obnovljivih izvora, što ne znači kako u budućnosti neće razmatrati i ovo područje, koje, uvjetno rečeno, naftaši smatraju konkurencijom.
Naime, predvodnici trenda uključivanja naftnih kompanija u projekte obnovljive energije je Shell, koji na sjeveru Europe aktivno sudjeluje u izgradnji vjetroelektrana na morskim površinama.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.