
25.06.2014 |
Ličnosti / KULTURA I SPORT
Izvor: eKapija.ba
Akademski slikar Affan Ramić, jedan od najistaknutijih umjetničkih imena BiH i dobitnik Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva, u svom ateljeu na Gajevom trgu i u 82. godini života ne miruje. Polako priprema radove za novu izložbu.
Akademski slikar Affan Ramić, jedan od najistaknutijih umjetničkih imena BiH i dobitnik Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva, u svom ateljeu na Gajevom trgu i u 82. godini života ne miruje. Polako priprema radove za novu izložbu. Kaže da će na izložbi biti 15-ak slika manjeg formata.
Tema je mediteranski pejzaž, tako da će slike biti kompletirane s kamenjem i školjkama, koje je godinama sam skupljao, a i dobivao na poklon, kazao je Ramić prilikom nedavne posjete koje mu je upriličio gradonačelnik Sarajeva.
Afan Ramić je ne samo jedna od vodećih, već jedna od tragalački najnemirnijih i najaktivnijih ličnosti decenije. Njegovi oblici rađaju se iz prvobitnog haosa materije, izlaze iz tame nebitka u svjetlo postojanja, čuvajući najčešće asocijativnu vezu sa radošću i realnošću kakva je dostupna našim čulima, samo je jedna od pozitivnih ocjena kritičara.
Ramić je završio Školu za primijenjenu umjetnost u Sarajevu i Akademiju likovnih umjetnosti u Beogradu 1957. godine u klasi profesora Marka Čelebonovića. Slikarstvo je specijalizirao u Parizu 1963. i Pragu 1967. godine.
Intenzivno se bavio kolažom, a u jednoj fazi koristio se filigranskim crtežom, inspirisan ornametikom starog bosanskog nakita.
Dobitnik je mnogobrojnih nagrada za umjetnički rad, među kojima je i Šestoaprilska nagrada grada Sarajeva, Zlatna plaketa humanizma - Međunarodne lige humanista. Član je Akademije nauka i umjetnosti BiH. Sedamdesetih godina bio je predsjednik Udruženja likovnih umjetnika Bosne i Hercegovine i Udruženja likovnih umjetnika Jugoslavije.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.