izložba

Foto: MKPU BiH

01.11.2025 |

Pauza / KULTURA I FILM

Izvor: Akta.ba

MLADI UMJETNICI

Otvorena izložba "Ples noći" studenata Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu

Radovi 18 mladih autora iz tri odsjeka ALU predstavljeni su u galeriji Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

Otvorena izložba "Ples noći" studenata Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu

U galeriji Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH otvorena je izložba "Ples noći", čiji su autori studenti sarajevske Akademije likovnih umjetnosti sa tri odsjeka – slikarstvo, grafika i kiparstvo.

Izložbu su pripremili studenti treće i četvrte godine, koji su radove realizovali pod mentorstvom profesorice Natalije Salihović.

Svoje umjetničke interpretacije noći, mistike i mašte predstavili su: Harun Behmen, Jasmina Marković, Antonia Grgić, Ebru Girić, Tarik Barčić, Amna Buturović, Amila Ćatović, Benjamin Bilalović, Erdoan Morankić, Kanita Mumić, Dalila Ćehajić, Ajla Talović, Naida Burek, Anastasija Kusmuk, Edina Redžić, Sofija Stanarčević, Arijana Hodžić i Berina Šuvalija.

Profesorica Salihović istakla je kako je riječ o trećoj izložbi koja se tradicionalno organizuje na Noć vještica, dodajući da je cilj bio potaknuti studente da izraze maštu i eksperimentiraju s novim materijalima i tehnikama.

"Znam da je ta tema zanimljiva mladima, pa sam im željela dati priliku da naslikaju nešto potpuno drugačije od akademskih zadataka. Na taj način razvijaju kreativnost i slobodu izražavanja", kazala je Salihović.

Studentica treće godine slikarstva Amila Ćatović predstavila se s dva rada u kojima, kroz plave i tamne tonove, prikazuje mističnu atmosferu noći i magije.

Njena kolegica, Arijana Hodžić, studentica grafike, navela je da je željela spojiti prošlost i sadašnjost koristeći različite grafičke tehnike kako bi dočarala vlastiti svijet.

Otvorenje izložbe dodatno je obogaćeno nastupom mlade balerine Selme Efendić, koja je izvela koreografiju inspirisanu horor estetikom i mističnim tonovima muzike.

Brojni posjetioci došli su pod maskama, stvarajući autentičnu atmosferu Noći vještica.

Izložba "Ples noći" otvorena je za posjetioce do 7. novembra, saopćeno je iz Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI