Japan rekao "zbogom" predugom radnom vremenu

13.04.2015 |

Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE

Izvor: eKapija.ba

Japan rekao "zbogom" predugom radnom vremenu

Japanska vlada je nedavno predložila zakon koji će primorati radnike na najmanje pet dana plaćenog odmora godišnje.

Dugi dani u kancelariji, praćeni dugim noćima u barovima sa kolegama, simbol su Japana baš kao što su to i suši ili humoristički stripovi, ali će im Japan reći "sajonara", uz podršku premijera Šinza Abea, piše Financial Times.

Kultura predugih radnih sati odgovorna je za više problema u Japanu, od nedovoljnog broja novorođenih do slabe produktivnosti, pa Japan pokušava da se okrene praksi koja već dugo postoji u ostatku svijeta i svede radno vrijeme na prihvatljiv nivo.

Trgovačka kuća "Itochu" nada se da će privući mlade akademce radnim vremenom koje počinje i završava ranije od uobičajenog, a proizvođač štampača "Rikoh" zabranjuje rad poslije 20 sati uveče.

Holding kompanija  "Fast Retailing", vlasnik proizvođača garderobe "Uniklo" koji je sponzor svjetskom teniskom reketu broj 1, Novaku Đokoviću, namjerava da uvede četvorodnevnu radnu nedjelju za zaposlene koji žele bolji balans između radnog i slobodnog vremena.

"Čak i ako su radni sati kraći, platićemo više radnika koji bude imao veći učinak. Dugi radni sati ne vode neophodno većoj produktivnosti", navodi Tadaši Janai, izvršni direktor "Fast Retailing".

Proizvođač robota "Fanuc" želi da privuče novu radnu snagu u svoje "nekonvencionalno" sjedište u podnožju planine Fudži, udvostručujući veličinu svoje teretane i izgradnjom novih teniskih i bejzbol terena.

Napori korporacija da poboljšaju uslove rada u skladu su sa kampanjom premijera Abea, koji želi da reformiše tržište rada, koje smatra ključnim pokretačem privrednog rasta.

 Dugi radni sati ne vode neophodno većoj produktivnosti

Moći će da odahnu i radnici u javnom sektoru, pa će, recimo, zaposlenima u Ministarstvu zdravlja od oktobra biti zabranjeno da rade poslije 22 časa, nakon što je propao pokušaj da se radnici istjeraju iz kancelarija gašenjem svjetla u prostorijama.

Japanska vlada je nedavno predložila zakon koji će primorati radnike na najmanje pet dana plaćenog odmora godišnje.

Jedan od kontroverznijih elemenata predloženog zakona je ideja da zaposleni u određenim sektorima, uključujući banke i brokerske kuće, budu plaćeni po učinku, a ne po broju odrađenih sati. Zagovornici te ideje veruju da bi ta mera povećala produktivnost, dok kritičari smatraju da bi zapravo povećala prekovremeni rad, koji više ne bi bio plaćen.

Raniji napori Japana da popravi uslove rade mahom su bili neuspješni. U Japanu i dalje postoje slučajevi "karoši", odnosno smrti na poslu od prevelikog umora, a brojni radnici osjećaju krivicu ako rano odlaze sa posla.

Japanci su prošle godine iskoristili svega polovinu svojih odmora, za razliku od Francuza i Nijemaca koji su iskoristili cijeli odmor, prema podacima onlajn putničke agencije Ekspedija.

Jedina zemlja u kojoj radnici koriste još manji dio odmora nego u Japanu je Južna Koreja.

Veoma je uobičajeno da radni dan traje 14 sati u Japanu, a mnogi ne uzimaju ni dana odmora. Međutim nove generacije odbijaju provesti cijeli svoj život na poslu.

Smrti na radnom mjestu uzrokovane stresom i dugo radno vrijeme je tako često da postoji zaseban izraz za to u Japanu. Rodbina dobiva naknadu od poslodavaca nakon što radnici umru na poslu. To je još uvijek često u privatnom i javnom sektoru.

Neke japanske tvrtke su pokušale promijeniti korporativnu kulturu i slale su zaposlenike kući u popodnevnim satima. Tekstilna tvrtka Fast Retailing, koja se natječe s H & M i Zara u Aziji i SAD-u razmatra uvođenje četverodnevnih radnih sedmica.

"Čak i ako se smanji broj radnih sati moći ćemo platiti više za zaposlenike koji stvaraju bolje rezultate. Dugi dani ne znače nužno bolje rezultate", kaže direktor Tadashi Yanai za Fast Retailing Financial Times.

Dokazano je da je teško poslati zaposlenika kući u poslijepodnevnim satima. Japanski radnici tradicionalno imaju cjeloživotni odnos s poslodavcem, dakle oni jednom kad se zaposle bivaju vjerni firmi za koju rade i poslodavcu i ne žele drugi posao. Istraživanje pokazuje da japanski zaposlenici uzmu samo 9 od 16 dana godišnjeg odmora na koliko imaju pravo tokom godine.

Francuzi i Skandinavci koji se nalazi na vrhu ove liste uzimaju po pet sedmica godišnjeg odmora. Vlasti će uvesti obavezu za zaposlenike da koriste godišnji odmor i to da uzmu najmanje pet dana u 2016.godini. Zdravstvena organizacija Japana će uskoro zabraniti zaposlenicima da na poslu budu poslije deset sati navečer.

Mlađi Japanci počinju se buniti. Nezaposlenost je niska u ovoj zemlji, a postoji velika potreba za mlađim zaposlenicima. 86,7 % ovogodišnjih diplomanata sa japanskih univerziteta dobili su ponudu za posao.

"Ovo je značajan napredak u odnosu na 82,9 % prošle godine. Postoje dokazi da su japanske tvrtke promjenile svoju politiku i rado nude karijeru ženama. Vidimo da je više žena nego muškaraca primilo ponude za posao u ovoj godini", izjavio je ekspert za ekonomiju Takuji Okubo.

Prema statističkim podacima Japanci su u prosjeku radili 1735 sati u 2013. godini - naspram 1388 sati koliko su radili Nijemci.

"Glavna stvar za mene je ugodno radno okruženje s otvorenom korporativnom kulturom u kojoj možemo reći što mislimo, prekovremeni rad plaćen i odmor uz plaću", kaže student Nanami Kobayashi za Financial Times.

Premijer Shinzo Abe je predložio okretanje prema evropskom modelu te rekao kako više slobodnog vremena dovodi do veće potrošnje.

"Potičemo tvrtke da uvode fleksibilno radno vrijeme i neka ljudi dolaze na posao ranije i idu kući ranije, u ljetnim mjesecima oni trebaju provesti vrijeme s porodicom i u drugim društvenim djelatnostima", rekao je tajnik kabineta Yoshihide Suga nedavno.

Izvor: Agencije

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI