Loša situacija građevinskog sektora nastavit će se i u 2013.

07.01.2013 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Dnevni list

Loša situacija građevinskog sektora nastavit će se i u 2013.

Jedino pozitivna očekivanja, kako nam je kazao Džemal Kalajdžisalihović, tajnik Asocijacije građevinarstva i građevinskog materijala pri VTK BiH, mogu biti u putnoj infrastrukturi, napominjući izgradnju autoceste u zemlji.

 

Loša situacija u građevinarstvu kakva je bila u prošloj godini, prema predviđanjima, nastavit će se i u ovoj godini. Jedino pozitivna očekivanja, kako nam je kazao Džemal Kalajdžisalihović, tajnik Asocijacije građevinarstva i građevinskog materijala pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH, mogu biti u putnoj infrastrukturi, napominjući izgradnju autoceste u zemlji.

"Očekujem da će konačno krenuti kompletna radnja na autocesti Banja Luka – Doboj, ne samo njegovi dijelovi", rekao je Kalajdžisalihović koji je dodao da bosanskohercegovačko građevinarstvo mora tražiti izlaz na treća tržišta, jer su, danas, što se tiče radova u inozemstvu, u vrlo teškoj situaciji.

Osnovni problem zbog kojeg naše tvrtke nemaju posla u drugim zemljama su tržišna jamstva, bilo za dobro izvršenje posla ili ustupanje poslova koji su jamstvo za izvršenje rada. Naš je sugovornik još jednom upozorio da ovdašnje banke ne mogu osigurati sredstva za tvrtke na domaćem tržištu, a kamoli kad naše tvrtke trebaju sredstva za inozemstvo. Kao jedan svijetli i rijetki primjer, u tom pogledu, naveo je tvrtku Energoinvest, kojoj će iz Razvojne banke FBiH biti osigurana potrebna novčana sredstva za poslove dogovorene u Iraku, Albaniji i Makedoniji.

Spas stanja bh. građevinskog sektora Kalajdžisalihović vidi u pronalasku novih tržišta na kojima bi se poslovi obavljali. No, BiH je odustala i poprilično zakasnila kod pregovora u Katru, što je, kako ističe Kalajdžisalihović, trebala uraditi kao i susjedna Hrvatska. Hrvatska je s njima dogovorila dva ozbiljna posla, no i BiH bi uspjela “zaraditi dnevnicu”, ukoliko bi se ozbiljnije angažirala, barem u onim poslovima u katarskoj infrastrukturi.

"Ni politika ni samo gospodarstvo se dovoljno ne angažiraju da bi se otišlo konačno na katarsko tržište, a riječ je o državi koja značajno ulaže, stoga, mi bismo tu imali šanse", dodaje Kalajdžisalihović koji napominje kako i na iračkom tržištu imamo dosta izgleda, jer ima široku ponudu.

Na pitanje o tomu što najviše utječe na loše statističke podatke, Kalajdžisalihović je objasnio da naše tvrtke na domaćem tržištu nisu nositelji vodećih projekata na kojima se radi. Bh. tvrtke nisu u mogućnosti osigurati sebi kreditna sredstva koja su potrebna za jamstva, niti imaju dovoljno kapaciteta udovoljiti uvjetima raspisanih međunarodnih tendera. Većinom, angažirane su od inozemnih tvrtki na ovdašnjim poslovima. Također, dodaje naš sugovornik, nemaju značajnije šanse iskupiti akumulaciju, što je jako bitno, posebice kad je u pitanju prodor na inozemno tržište.

Prema podacima Zavoda za statistiku FBiH, u građevinarstvu FBiH nominalna vrijednosti izvršenih građevinskih radova u rujnu 2012. u odnosu na isti mjesec godine prije bila je veća za 3,7 posto, dok je u odnosu na prosjek 2012. veća za 9,4 posto. U prvih devet mjeseci 2012. u odnosu na isto razdoblje 2011. nominalna vrijednost ukupno izvršenih građevinskih radova iznosila je 476,043.000 maraka, što je za 2,5 posto više. Statistika pokazuje da su u vanjskotrgovinskoj razmjeni proizvoda industrije građevinskih materijala BiH prisutne različite tendencije u dvije pripadajuće proizvodnje. U proizvodnji vađenja ostalih ruda i kamena BiH u prvih devet mjeseci 2012. ukupan izvoz smanjen je za 11,2  posto, a istovremeno uvoz, iako još uvijek visok, smanjen je za 5,2 posto, što znači da je veće smanjenje izvoza u odnosu na uvoz. To je utjecalo da je pokrivenost uvoza ove proizvodnje smanjena za 4,9 posto, odnosno sa 64,9 posto u prvih deset mjeseci 2011. na 61,7 posto u istom razdoblju 2012. godine.

U proizvodnji ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda BiH u prvih deset mjeseci 2012. ukupan izvoz smanjen je za 5,2 posto, a istovremeno smanjen je uvoz za 3,5 posto. Pokrivenost uvoza izvozom proizvoda ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda u prvih deset mjeseci 2012. blago je porasla za 1,9 posto, odnosno povećana je s 20,9 posto u prvih devet mjeseci 2011. na 21,3 posto u istom razdoblju 2012. Bh. građevinarstvo izvozi daleko više proizvoda niskog stupnja prerade, kao što su sirovine ili poluproizvodi, a uvozi iste proizvode višeg stupnja prerade, odnosno gotovih proizvoda. Također, tehnološko zaostajanje utječe na cjenovnu nekonkurentnost bh. proizvoda, ali i ovisnost o uvozu i smanjenu mogućnost izvoza proizvoda industrije bh. građevinskih materijala.

Mali izgledi i u RS-u

Kako su predvidjeli ekonomisti udruženja “Swot” u Republici Srpskoj (RS), građevinska aktivnost u ovom entitetu u ovoj godini zabilježila je novi nezaustavljivi pad, zbog čega upozoravaju da su mali izgledi za skori oporavak ovog sektora. Inače je vrijednost izvršenih radova u studenome 2012., u odnosu na prosječnu vrijednost izvršenih radova u 2011., manja za 5,8 posto, u odnosu na prethodni mjesec iste godine manja je za 13,1 posto i u odnosu na studeni 2011. za čak 31,8 posto. U Swotu se ocjenjuje da se još od 2009. građevinski sektor RS-a nalazi u stanju “slobodnog pada”. Nedostatak investicijske aktivnosti gospodarstva i stanovništva snažno oblikuje rezultate građevinskog sektora RS-a.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI