VLADA DALA DOZVOLU
BiH će izvoziti naftu u Srbiju
Sirova nafta vađena iz istražnih bušotina na području opštine Šamac, izvozit će se u Srbiju, u sistem kompanije NIS (Naftna industrija Srbije), u vlasništvu ruskog Gazproma.
Sirova nafta vađena iz istražnih bušotina na području opštine Šamac, izvozit će se u Srbiju, u sistem kompanije NIS (Naftna industrija Srbije), u vlasništvu ruskog Gazproma.
Ovo je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrđeno u NIS-u, koji preko svog preduzeća Jadran-Naftagas u Banjaluci ima koncesiju za istraživanje i korišćenje sirove nafte i gasa na teritoriji Republike Srpske.
Sredinom februara ove godine stupila je na snagu odluka Vlade RS kojom je koncesionar ovlastio da vadi do 4.800 kubnih metara (m³) sirove nafte, u trajanju do šest mjeseci, "radi ispitivanja kvaliteta i hemijsko-tehnološka svojstva mineralne sirovine".
To je količina od četiri miliona i 800.000 litara sirove nafte.
U masi to iznosi nešto više od četiri hiljade tona, odnosno više od 200 kamionskih cisterni sirove nafte.
Ovo je drugi put u šest mjeseci da vlada daje dozvolu za eksploataciju nafte na tom području. U junu prošle godine kompaniji Jadran-Naftagas odobreno je probno vađenje pet miliona litara sirove nafte.
Za RSE, iz NIS-a i resornog ministarstva u RS nisu odgovorili koliko je sirove nafte do sada izvezeno u Srbiju, a koliko je novca po osnovu izvađene nafte uplaćeno u budžet RS.
U Upravi za indirektno oporezivanje (UIO) BiH RSE je rečeno da je tokom 2022. godine u Srbiju izvezeno više od 867.000 kilograma sirove nafte, u vrijednosti više od milion maraka (preko pola miliona eura).
Preračunato u litre, proizvodi se oko milion litara sirove nafte.
Izvoz je nastavljen i ove godine, a prema podacima UIO BiH, od 1. januara do 15. februara u Srbiju je izvezeno blizu 86.000 kilograma sirove nafte.
U UIO, međutim, nisu precizirali da li je riječ o količinama izvađenim u probnoj bušotini kod Šamca.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.
-
UPRAVA ZA INDIREKTNO OPOREZIVANJE BH
Bana Lazarevića bb 78000 Banja Luka -
Vlada Republike Srpske
Trg Republike Srpske 1 78000 Banja Luka -
NIS naftna industrija Srbije a.d. Novi Sad
Narodnog fronta 12 21000 Novi Sad -
Jadran-Naftagas d.o.o. Banja Luka
Ulica Kralja Petra I Karađorđevića bb (pripada ambijentu Mladena Stojanovića broj 29) - 78000 Banja Luka