
Foto: RFE/RL
27.06.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Radio Slobodna Evropa
Mještani Bistrice godinu dana protive se rudniku koji je otvoren u blizini njihovih kuća.
Na području kopa rudnika mrkog uglja u mjestu Bistrica, nadomak Prijedora, klizište je oštetilo lokalni vodovod, tvrde mještani tog mjesta, i "odnijelo" srednjenaponski dalekovod.
Ugalj kopa kompanija "Drvo-Export" iz Teslića iz koje nisu željeli dati bilo kakve informacije o tome na upit Radija Slobodna Evropa (RSE) .
Ova firma se pretežno bavi eksploatacijom šuma.
Klizište je, kako tvrde mještani za Radio Slobodna Evropa (RSE), uzrokovalo nestanak vode za stotinjak domaćinstava. Kvar je saniran prije dva dana.
Mještani kažu da je do klizišta došlo tokom obilnih padavina 23. juna na dijelu kopa rudnika kroz koji prolazi vodovod kojeg su mještani, kažu, sami napravili još 1970-tih.
Nije došlo do prekida snabdijevanja električnom energijom, kažu iz preduzeća "Elektrokrajina" iz Banjaluke, koje je zaduženo za održavanje elektro-energetske mreže za Radio Slobodna Evropa.
Odron na kopu rudnika Bistrica odnio cijevi vodovoda i dalekovod, Foto: Ustupljeno RSE od strane mještana
Ističu da su ekipe na terenu kako bi riješile problem te podsjećaju da su na zahtjev rudnika ranije izmjestili taj dalekovod.
"Radovi na eksploataciji očigledno ugrožavaju elektroenergetsku infrastrukturu u području rudnika, iako smo upravo zbog bezbjednosti snabdjevanjem električnom energijom izvršili izmještanje dijela trase u blizini rudnika Bistrica i to prema geodetskim podlogama i zahtjevu preduzeća koje je vršilo eksploataciju rudnika Bistrica", navodi se u odgovoru Elektrokrajine za RSE.
Mještani Bistrice godinu dana protive se rudniku koji je otvoren u blizini njihovih kuća.
Pokrenuli su nekoliko sudskih sporova protiv investitora zbog nelegalne uzurpacije privatnih parcela, ali i lokalnih i entitetskih vlasti zbog kršenja propisa i ugrožavanja životne sredine.
Proces za dodjelu koncesije za kopanje uglja (lignita) je pokrenut 22. juna prošle godine, a nju je "Drvo-Export" dobio 14. septembra, na rok od pet godina.
Ekološka dozvola je dobijena u januaru, a u potrebna dozvola za rudnik u februaru.
Mjesecima prije toga su vršeni istražni radovi bez dozvola, zbog čega su mještani protestovali nekoliko puta.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.