
08.08.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Pojačane policijske patrole u MZ Višnjik do konačnog rješenja.
Jučer je u Sarajevu održan sastanak na kojem su učestvovali premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk, ministar zdravstva Enis Hasanović, ministar unutrašnjih poslova Admir Katica, dopredsjedavajući Skupštine KS Vibor Handžić, direktorica Zavoda za bolesti ovisnosti Rasema Okić te predstavnici građana Mjesne zajednice Višnjik. Tema razgovora bila je iznalaženje trajnog i sigurnog modela za budući rad Metadonskog centra, uz poseban fokus na zaštitu lokalne zajednice.
Dogovoreno je da će se nastaviti rad na sistemskom rješenju koje će, kroz saradnju stručnih službi i nadležnih institucija, unaprijediti rad Centra i podići nivo sigurnosti u okolini. Učesnici su naglasili i važnost izbjegavanja stigmatizacije korisnika programa, ističući potrebu za odgovornim informisanjem javnosti radi pronalaska kvalitetnog rješenja.
Kao moguće lokacije za izmještanje Centra u narednom periodu razmotrit će se prostor unutar Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu ili objekat u Nahorevu, pri čemu je istaknuto da takva promjena zahtijeva određeno vrijeme i pažljivu pripremu.
Do implementacije konačnog rješenja, pozdravljena je praksa učestalijih policijskih patrola na području MZ Višnjik. Također je dogovoreno da Ministarstvo unutrašnjih poslova KS, u saradnji s nadležnim službama, izradi sigurnosnu procjenu za područje Općine Centar, s posebnim naglaskom na MZ Višnjik.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.