BAM

Foto: CBBiH

26.09.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

USVOJEN PROGRAM

Program uvezivanja staža: Vlada Federacije BiH osigurala 3,5 miliona KM

Vlada FBiH i Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije usvojili su Program utroška sredstava za uvezivanje radnog staža.

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine i Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije usvojili su Program utroška sredstava za uvezivanje radnog staža u vrijednosti od oko 3,5 miliona KM, s ciljem podrške radnicima koji godinama čekaju ostvarivanje prava, saopćeno je iz ovog ministarstva.

Prema navodima, program omogućava uvezivanje staža i penzionisanje zaposlenih kojima poslodavci tokom radnog vijeka nisu uplaćivali doprinose. Na taj način država nastoji ispraviti dugogodišnje nepravde i učvrstiti povjerenje u institucije, potvrđujući da radnici neće ostati bez podrške.

"Ovim potezom šaljemo jasnu poruku da nijedan radnik neće biti zaboravljen i da će dostojanstvo svakog čovjeka biti zaštićeno. Vlada Federacije BiH na čelu s premijerom Nikšićem i naše Ministarstvo pokazuju da reformske politike u energetici, industriji i rudarstvu nisu samo razvojni i investicijski projekti već i briga za ljude", izjavio je ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić.

Iz resornog ministarstva navode da je kroz budžet za 2025. godinu obezbijeđeno 2,5 miliona KM za subvencije javnim preduzećima, dok je dodatnih 800 hiljada KM predviđeno Programom subvencija za privatna preduzeća i poduzetnike.

"Obuhvatajući radnike iz javnog i privatnog sektora, potvrđen je pravedan i sveobuhvatan pristup ovom pitanju, koji dokazuje da se reformske politike provode u interesu građana, a posebno u interesu onih kojima je pomoć države najpotrebnija", navedeno je u saopćenju.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI