Ratkovac

Foto: Fena

07.11.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

RAZVOJ PRIVREDNE INFRASTRUKTURE

Poslovna zona Ratkovac postaje centar investicija u Cazinu

Poslovna zona Ratkovac u Cazinu bilježi snažan rast i privlači sve više domaćih i stranih investitora zahvaljujući ulaganjima i efikasnim procedurama.

Poslovna zona Ratkovac u Cazinu danas se izdvaja kao jedno od najbržih rastućih privrednih područja u Bosni i Hercegovini. Nastala iz strateške vizije gradske uprave i višegodišnjih ulaganja u infrastrukturu, zona je postala magnet za domaće i strane investitore koji u Cazinu prepoznaju grad budućnosti.

Grad Cazin je, kako navode iz gradske administracije, u izgradnju infrastrukture i otkup zemljišta uložio oko devet miliona konvertibilnih maraka vlastitih sredstava, čime je otvoren prostor za razvoj najatraktivnije poslovne zone u BiH.

''Poslovna zona Ratkovac svakim je danom sve bogatija s novim investicijama, a to je upravo ono na čemu smo u proteklom periodu najviše radili ulažući podjednako i sredstva i znanje i dosadašnja iskustva'' - izjavio je gradonačelnik Grada Cazine Nermin Ogrešević.

Grad je otkupio oko 500 dunuma privatnog zemljišta, a investitorima je ponuđena kompletna infrastruktura i ubrzana administrativna procedura. Prema riječima gradonačelnika, proces kupovine zemljišta do početka izgradnje pojedinih tvornica traje svega šest do sedam mjeseci, što je rijetkost na domaćem tržištu.

Danas u zoni posluje devet aktivnih fabrika, dok je još toliko u fazi izgradnje. Time se broj zaposlenih u Cazinu svakodnevno povećava, što potvrđuje da se lokalna ekonomska politika konkretno odražava na život građana.

''Sve što smo do sada učinili stvorilo je pretpostavke da se sada vrlo aktivno bavimo samim investitorima kojima možemo ponuditi sve što je nužno za pokretanje novih projekata'' - dodao je Ogrešević.

Procjenjuje se da su dosadašnje investicije u Poslovnoj zoni Ratkovac dostigle vrijednost od oko 100 miliona eura, a Grad Cazin planira i dalje ulagati u proširenje zone i njene kapacitete. Svake godine, iz budžeta se za te potrebe izdvaja između 800 hiljada i milion konvertibilnih maraka, kako bi razvoj pratio potrebe tržišta.

Upravo zahvaljujući ovakvom pristupu, Cazin je uspio preokrenuti trend nedostatka gradskog zemljišta za investicije. Uvođenjem jasnih procedura i efikasnih administrativnih mehanizama, investitorima je omogućen brži i jednostavniji pristup lokacijama i potrebnim dozvolama.

''Nakon što godinama prije Grad Cazin nije imao vlastitog zemljišta za bilo kakve poslovne investicije, formiranjem Poslovne zone Ratkovac i uvođenjem olakšanih procedura sada konkretno razvijamo poslovne i privatne kapacitete našeg Cazina'' - naglasio je Ogrešević.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI