
Foto: KAIP
12.11.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Sporazum između KAIP-a i BABEG-a otvara nova ulaganja i razvojne projekte u oblasti inovacija, industrije i zelene energije.
Direktor Kantonalne agencije za privlačenje investicija i privatizaciju (KAIP) Adnan Jašarević potpisao je u Klagenfurtu Memorandum o saradnji s BABEG-om, Agencijom za investicije i razvoj austrijske pokrajine Koruška.
Sporazum su potpisali direktor KAIP-a Adnan Jašarević i direktor BABEG-a Markus Hornböck, čime je postavljen strateški temelj za jačanje saradnje između Kantona Sarajevo i regije Koruška u oblastima privlačenja investicija, inovacija, istraživanja i razvoja.
Potpisivanje je upriličeno u okviru međunarodne konferencije Carinthia Innovates 2025, koja se održava u Lakeside Science & Technology Parku, jednom od najvećih evropskih centara za inovacije, istraživanje i tehnološki razvoj.
Kako je saopćeno iz KAIP-a, ovim sporazumom otvaraju se mogućnosti za direktnu saradnju u sektorima informacione tehnologije, industrije i obnovljivih izvora energije, kroz zajedničke projekte, razmjenu znanja, ulaganja i povezivanje kompanija iz obje regije.
Govoreći o značaju sporazuma, direktor KAIP-a Adnan Jašarević istakao je da je riječ o važnom koraku naprijed u jačanju investicionog potencijala i poslovnog okruženja Kantona Sarajevo.
Dodao je da sporazum s BABEG-om stvara prostor za konkretne kontakte, projekte i investicije u oblastima koje donose budućnost, te da povezivanje sa jednim od vodećih evropskih inovacijskih centara znači da Sarajevo i Kanton Sarajevo postaju dio šire mreže razvoja, inovacija i ulaganja koja donosi stvarne rezultate.
Potpisivanju je prisustvovao i Ensar Mulaosmanović, direktor Centra za napredne tehnologije KS, koji je naglasio važnost otvaranja kanala saradnje sa vodećim evropskim razvojnim i tehnološkim centrima.
On je istakao da ovakvo povezivanje donosi mjerljive koristi i konkretna očekivanja za privredu Kantona Sarajevo.
Memorandum predviđa razmjenu informacija o investicionim prilikama i zajedničko promovisanje Kantona Sarajevo i Koruške kao atraktivnih destinacija za ulaganje, saradnju u razvoju inovacijskih ekosistema i startup zajednica te realizaciju zajedničkih projekata u oblastima IT-a, industrije i obnovljivih izvora energije.
Također podrazumijeva povezivanje univerziteta, istraživačkih centara i kompanija s ciljem razvoja tehnologija i transfera znanja, kao i stvaranje uslova za bržu realizaciju pilot-projekata i direktan ulazak investitora na tržište.
Ovaj memorandum potvrđuje opredijeljenost Kantona Sarajevo da se pozicionira kao regionalni centar za investicije, inovacije i održivi razvoj, dok saradnja s Koruškom predstavlja važan korak u međunarodnom povezivanju privrede, nauke i tehnologije.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.