psbih

Foto: FENA

28.11.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Fena

EU DIREKTIVE BiH

Parlament BiH podržao EU usklađene zakone o energiji i intelektualnom vlasništvu

Parlament BiH podržao zakon o tržištu električne energije i set EU usklađenih propisa o intelektualnom vlasništvu, ključnih za ispunjenje EU obaveza.

Tokom današnje sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, zastupnici su dali podršku principima Prijedloga zakona o regulatoru, prijenosu i tržištu električne energije u BiH (P.Z.E.I), koji je u parlamentarnu proceduru dostavilo Vijeće ministara BiH. Ovaj prijedlog nosi oznaku EI, što potvrđuje njegovu usklađenost s relevantnim propisima Evropske unije.

Usvajanje zakona usmjereno je na prenošenje 16 direktiva EU i elemenata Paketa o integraciji električne energije, s posebnim akcentom na formiranje uređenog veleprodajnog tržišta i pokretanje berze električne energije u Bosni i Hercegovini. Time se ispunjava i jedan od ključnih uslova za izuzeće Bosne i Hercegovine od primjene mehanizma za ugljičnu prilagodbu na granicama (CBAM).

Tokom parlamentarne rasprave navedeno je da su sadržaj zakona pozitivno ocijenile vlade Federacije BiH, Republike Srpske i Brčko distrikta BiH.

Pored toga, Predstavnički dom je usvojio i paket zakona iz oblasti intelektualnog vlasništva koji su također označeni oznakom „EI“. Ovi propisi prethodno su dobili podršku Ustavnopravne komisije u drugoj komisijskoj fazi, uz prihvatanje ukupno 41 amandmana.

U ovom setu nalaze se: izmjene i dopune Zakona o industrijskom dizajnu, zakoni o žigu, patentu, zaštiti poslovne tajne kao prava intelektualnog vlasništva, zaštiti topografija poluprovodničkih proizvoda, zastupanju u oblasti prava industrijskog vlasništva te zakon o mjernim jedinicama u BiH. Svi navedeni prijedlozi potiču od Vijeća ministara BiH.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI