
Foto: FENA/Arhiv
26.02.2026 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Sindikat Nova Željezara Zenica upozorava na ugroženost radnika i traži hitnu podršku za domaću proizvodnju čelika u BiH.
Glavni odbor Sindikata Nova Željezara Zenica (NŽZ) u svom pismu ističe da nedostatak konkretne podrške i zaštite domaće proizvodnje vodi zemlju u nikad težu situaciju. Sindikat podsjeća da njihova ranija upozorenja, nažalost, nisu bila ozbiljno shvaćena.
Podsjetimo, početkom ove sedmice Sindikat NŽZ-a u otvorenom pismu zatražio je od predsjedavajuće Vijeća ministara Bosne i Hercegovine zaštitu domaće proizvodnje.
"Egzistencija skoro dvije hiljade radnika direktno i nekoliko puta toliko indirektno, neposredno je ugrožena zbog odgađanja odluka koje su morale biti donesene. Ovo nisu samo brojke, ovo su ljudi, porodice, krediti, škole, ali i hranioci budžeta i socijalnih fondova”, navodi se u pismu.
Sindikat traži hitan odgovor vlasti:
"Vlada Federacije BiH, Vijeće ministara BiH, danas, odmah, moraju nam dati odgovor da li ovoj državi treba industrija čelika? Čije interese štitimo, zbog koga, zašto", pitaju se iz Sindikata NŽZ-a.
U pismu se ističe da najveći pritisak uvoza dolazi iz Turske i Italije, koje na bh. tržište plasiraju višak robe s drugih tržišta, te se postavlja pitanje:
"Zašto još uvijek nema nikakvog odgovora državnih institucija na kvote koje je uvela Srbija? Sve države štite i pomažu domaću proizvodnju čelika, samo je naša prepuštena tržištu. Jasno je da ne postoje magična rješenja, ali siti smo priče zašto nešto ne može. Treba nam odgovor kako može! Prevelik je ulog u pitanju da bi se bilo ko komotno ponašao. Ova fabrika može imati perspektivu", smatraju iz tog sindikata te ističu kako je “u zadnja tri mjeseca urađeno puno”.
Sindikat također podsjeća da je u posljednja tri mjeseca urađeno mnogo, naglašavajući trud i zalaganje Uprave i radnika:
"Primamo radnike koji žele ostati ovdje, raditi i graditi budućnost u BiH. Ulaže se, dobijamo nove mašine, ostvarene su brojne uštede. Bili smo optimisti da ćemo uskoro izaći na “zelenu granu”. Međutim, bez vidiljive podrške vlasti, konkretnih odluka, stabilizacije i zaštite tržišta od nefer konkurencije, bićemo još jedan ugašeni gigant- sa nemjerljivim posljedicama po radnike, zajednicu i državu u cjelini. Bez industrije čelika, ova država nije suverena država", poručili su iz Sindikata.
Sindikat posljednji put poziva nadležne institucije da:
"Da usklade mjere zaštite s regionom, da uvaže strukturu uvoza i realne efekte na domaću proizvodnju - zahtijevamo da nam omogućite da radimo i da od svog rada živimo! Ne želimo prijetiti, ali sigurno nećemo mirno gledati kako nam se gase radna mjesta i budućnost", poručili su iz Sindikata NŽZ-a.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.