
09.05.2013 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: eKapija.ba
Hrvatska vlada će pokrenuti postupak za stavljanje van snage Sporazum između Vlade RH i Vijeća ministara BiH o ukidanju viza jer je od dana pristupanja Europskoj uniji obavezna izravno primjenjivati vizni sistem EU.
.jpg)
Hrvatska vlada će pokrenuti postupak za stavljanje van snage Sporazum između Vlade RH i Vijeća ministara BiH o ukidanju viza jer je od dana pristupanja Europskoj uniji obavezna izravno primjenjivati vizni sistem EU, objavilo je u srijedu hrvatsko Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija.
Međutim, s obzirom na to da se Bosna i Hercegovina nalazi u kategoriji zemalja čijim državljanima nije potrebna viza za ulazak u države članice EU-a ako su nositelji biometrijskih pasoša, ni Hrvatska od 1. jula neće zahtijevati vize za BiH državljane prilikom ulaska Republiku Hrvatsku, ukoliko te osobe imaju biometrijski pasoš, dodaje se u saopćenju.
Imajući u vidu dužinu granice između Hrvatske i BiH, kao i trajni interes Hrvatske za dobrim bilateralnim odnosima s BiH, Hrvatska je uputila prijedlog Europskom vijeću da se i nakon ulaska Hrvatske u punopravno članstvo, građanima Bosne i Hercegovine dopusti ulazak u Hrvatsku kao i do sada s osobnim kartama.
Također, radi se i na novom Ugovoru između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine o graničnim prijelazima te na novom Sporazumu o pograničnom prometu kako bi se olakšao život građanima koji žive uz državnu granicu, a u skladu s pravilima Europske unije.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.