Uspon namjenske industrije: Igman i Pretis rade u tri smjene!

02.09.2013 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Slobodna Bosna

Uspon namjenske industrije: Igman i Pretis rade u tri smjene!

Zvuči nevjerovatno, ali je istina: dva preduzeća iz najmjenske industrije, konjički "Igman" i sarajevski "Pretis" imaju toliko posla da su primorani raditi u tri smjene, a nerijetko i tokom vikenda i praznika.

Zvuči nevjerovatno, ali je istina: dva preduzeća iz najmjenske industrije, konjički "Igman" i sarajevski "Pretis" imaju toliko posla da su primorani raditi u tri smjene, a nerijetko i tokom vikenda i praznika. U slučaju konjičkog "Igmana" to i nije neko iznanađenje, budući da je ova tvornica iz rata izašla neoštećena. No, uspjeh sarajevskog Pretisa, koji je doslovno opustošen u minulom ratu, spada u prvorazrednu privrednu senzaciju.

Konjički "Igman" je s američkom tvrtkom Howell Machine ugovorio posao sve do 2015. godine, a taj trogodišnji poslovni aranžman vredniji je od svih ugovora koje je "Igman" zaključio od rata do danas! Do kraja 2013. godine, "Igman" će američkoj tvrtki Howell Machine isporučiti municiju u vrijednosti od oko 30 miliona eura, naredne godine u iznosu od 50 miliona eura, a 2015. godine vrijednost ugovora s američkom tvrtkom penje se na 80 miliona eura!

Poređenja radi, u ranijem petnaestogodiušnjem razdoblju nakon rata, "Igman" je zaključio samo jedan značajniji poslovni ugovor i to na iznos od 30 miliona eura. Riječ je u poslovnom ugovoru iz 2010. godine s vladom Saudijske Arabije, koji je na izvjestan način označio prekretnicu u poslijeratnom radu i razvoju konjičkog preduzeća. Najprije zato što je potpisan u trenutku kada se "Igman" gušio u golemim gubicima i bankarskim dugovima, te zato što je preko ovog ugovora konjička tvrtka po prvi put ozbiljnije zakoračila na  tržišta koja ekskluzivno snabdijevaju članice NATO Alijanse, a prije svih SAD.

Sticajem povijesnih okolnosti, prijeratna namjenska industtrija BiH predominantno je bila bazirana na tzv. istočnom vojnom standardu, koji je diktirala Rusija. Najvažniji proizvod vojne industrije bivše Jugoslavije, tenk T-84, napravljen je prema starom modelu sovjetskog tenka T-80 koji se prije raspada SSSR-a sastavljao u Ukrajini. I sva prateća oprema na ovom tenku, a koja se najvećim dijelom proizvodila u BiH, slijedila je sovjetski standard, čime je namjenska industrija BiH po automatizmu bila isključena s tržišta pod kontrolom članica NATO Alijanse, kakvo je primjerice tržište Saudijske Arbije, Emirata, Katara, itd.

Prostor za izvoz i plasman proizvoda namjenske industrije BiH dodatno je smanjen nakon događaja poznatih pod nazivom "arapsko proljeće", koji su rezultirali dodatnim širenjem američkog uticaja i na one arapske države koje su, poput Iraka i Libije, proteklih decenija spadale u red najvažnijih poslovnih partnera namjenske industrije BiH.

foto: Mario Iličić/SB

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI