Image0

14.10.2013 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: eKapija.ba

Kakanj: Za uspostavu procesa integralnog upravljanja otpadom 300.000 KM

Ovim projektom je planirano da uspostava procesa integralnog upravljanja otpadom obuhvati novih 11 mjesnih zajednica uz 19 mjesnih zajednica u kojima već postoji organizirani odvoz smeća.

Potpisivanje ugovora o nabavci sredstava koja su neophodna za uspostavu procesa integralnog upravljanja otpadom na području općine Kakanj, u vrijednosti od oko 300.000 KM, upriličeno je danas u uredu općinskog načelnika Nermina Mandre.

Između JP "Vodokom" Kakanj i firme "Vibratech" Visoko potpisan je ugovor o isporuci kamiona smećara u vrijednosti od 117.351 KM, te ugovor o isporuci kamiona samopodizača u vrijednosti od 117.585 KM.

Između JP "Vodokom" Kakanj i firme "Alternative" Sarajevo potpisan je ugovor o nabavci kontejnera kapaciteta 1 kubni metar i 5 kubnih metara ukupne vrijednosti od 49.500 KM.

Pomenute firme su izabrane kroz provedenu zakonsku proceduru javne nabavke.

Nabavku ovih sredstava finansira Općina Kakanj.

Ovim projektom je planirano da uspostava procesa integralnog upravljanja otpadom obuhvati novih 11 mjesnih zajednica (Bijele Vode, Brnj, Tršće, Vukanovići, Zagrađe, Bilješevo, Modrinje, Podgora, Ričica, Seoce i Slapnica), uz 19 mjesnih zajednica u kojima već postoji organizirani odvoz smeća. Tako će se postojeći sistem prikupljanja otpada, koji pokriva 48 % od ukupnog broja stanovnika Kaknja, proširiti, te će pokrivati 85 % od ukupnog broja stanovnika.

"Sa ovim praktično počinje prva faza realizacije integralnog upravljanja otpadom. U narednom periodu slijede aktivnosti na definiranju lokacija za kontejnerska mjesta u saradnji sa mjesnim zajednicama, te određivanje termina odvoza otpada u ljetnom i zimskom periodu. Cilj projekta je da Kakanj bude čist, da oslobodimo od smeća naše rijeke, potoke, saobraćajnice i cijelu općinu", izjavio je za medije Sead Imamović, direktor JP "Vodokom" Kakanj.

Podsjetimo, kroz Program utroška namjenskih sredstava za zaštitu okoline  za 2013. godinu 400.000 KM je izdvojeno za projekat uspostave procesa integralnog upravljanja otpadom na području općine Kakanj. Od ovog iznosa, 70.000 KM se odnosi na subvencioniranje odvoza smeća iz najudaljenijih područja.

"Ovaj projekat znači da će se nabaviti određena materijalno-tehnička sredstva koja će omogućiti da se sistem organiziranog prikupljanja otpada proširi na dodatne mjesne zajednice koje sada nisu pokrivene organiziranim odvozom. Očekujemo da će se pokrivenost općine Kakanj organiziranim odvozom otpada povećati na 85 %. Moramo i dalje nastaviti sa realizacijom ovog projekta. Ovo nije nešto što se samo jednom kupi i završi za sva vremena, to je proces na kojem stalno treba raditi. Sistem integralnog upravljanja otpadom je vrlo komplikovan sistem koji traži sinergiju zakonskih rješenja i materijalno-tehničkog opremanja kompanija koje se bave ovim poslom, ali i jačanja svijesti građana o potrebi adekvatnog zbrinjavanja otpada. To je ono što je pred nama. Treba naučiti sve nas da selektivno odlažemo otpad na izvoru. Proces integralnog upravljanja otpadom je vrlo komplikovan proces. Da bismo pristupili tom procesu mi prije toga moramo nabaviti sva sredstva kako bi se taj projekat realizovao", rekao je općinski načelnik Nermin Mandra.

Planirano je da se narednih godina još povećava opseg odvoza otpada  i da u konačnici obuhvati svih 37 kakanjskih mjesnih zajednica.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI