
24.12.2013 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Grupa kooperanata proizvođača pilećeg mesa sa područja ZDK, koji su poslovnim ugovorima vezani sa visočkom firmom „Brovis“, razgovarali su sa ministrom poljoprivrede Vlade ZDK, Bojanom Bošnjakom, o problematici uzgoja i proizvodnje brojlera.
Grupa kooperanata proizvođača pilećeg mesa sa područja Zeničko-dobojskog kantona (ZDK), koji su poslovnim ugovorima vezani sa visočkom firmom „Brovis“, razgovarali su sa ministrom poljoprivrede Vlade ZDK, Bojanom Bošnjakom, o problematici uzgoja i proizvodnje brojlera.
Ovo ministarstvo je do sada davalo punu podršku proizvođačima pilećeg mesa, kroz sektore zadužene za izdavanje saglasnosti za izgradnju i rad objekata, i odobravanjem poticaja za ovu vrstu proizvodnje u proteklom periodu, što je rezultiralo da se na području ZDK nalaze dva velika proizvođača pilećeg mesa, kompanije „Brovis Visoko“ i „Madi Tešanj“.
Na sastanku peradara sa nadležnim ministrom istaknuta je potreba da se pokrenu aktivnosti na analizi dostignutog stepena peradarske proizvodnje i eventualno odobre veći iznosi potpore za ovu proizvodnju.
Ministarstvo će, uz prethodne analize i razmatranja, u narednom periodu uzeti u obzir neke od opravdanih zahtjeva peradara i za narednu godinu ih uklopiti u ukupne iznose sredstava za poticaje u poljoprivrednoj proizvodnji.
Rečeno je da će podrška uzgoju brojlera biti jedan od prioriteta u poljoprivrednoj proizvodnji na ovom kantonu, što je Vlada ZDK do sada prepoznala i kroz odobrenje subvencija za kapitalna ulaganja, za koja je putem Ministarstva privrede uvela poticaj za izgrađene objekte za proizvodnju brojlera.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.