
28.01.2010 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena

Vlasti u BiH pokazale su da mogu postići konsenzus koji će pomoći u stvaranju radnih mjesta - kazao je visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU Valentin Inzko na sastanku s potpredsjednikom Evropske banke za obnovu i razvoj Varelom Freemanom, održanom 28. januara 2010. godine, u povodu sporazuma koji su bh. vlasti potpisale 27. januara s Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), saopćeno je iz OHR-a.
EBRD je pristao pozajmiti 50 miliona eura Agenciji za osiguranje depozita u BiH, što će joj omogućiti da podigne iznos osiguranja individualnih depozita s 20.000 KM na 50.000 KM.
Donošenje izmjena i dopuna Zakona o dugu i garancijama BiH bilo je uvjet za potpisivanje sporazuma. Usvajanje je odgođeno zbog općeg političkog zastoja, ali je u konačnici postignut dogovor, čime su omogućene direktne prednosti za građane BiH.
"Podizanje nivoa osiguranja depozita će značajno povećati povjerenje u bankarski sektor u BiH, a to podrazumijeva jačanje kapaciteta tog sektora da usmjerava novac u mala i srednja preduzeća", kazao je Inzko, dodajući da "ulaganje u ta preduzeća znači nova radna mjesta".
Visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU je kazao da je osnovna zadaća sada "osigurati isti napredak u realizaciji drugih mjera koje će pomoći Bosni i Hercegovini da izađe iz ekonomske krize". Naglasio je da iako je politički zastoj ozbiljno obeshrabrio ulaganja u Bosnu i Hercegovinu još postoje značajne prilike za uspješne projekte.
Inzko je kazao da će biti mnogo više takvih prilika ako se ključne ekonomske reforme provedu prije oktobarskih izbora.
"Nadam se da će vijest o jučerašnjem potpisivanju sporazuma o osiguranju depozita dodatno povećati povjerenje u bankarski sektor BiH i da ću vidjeti promptno ispunjenje svih drugih obaveza, uključujući one koje se odnose na koridor Vc. Ovaj i drugi razvojni projekti mogu pomoći Bosni i Hercegovini da se oporavi od ekonomske krize. Ovi projekti ne mogu i ne smiju biti taoci politike", riječi su visokog predstavnika i specijalnog predstavnika EU-a.
EBRD je najveći institucionalni investitor u Bosni i Hercegovini koji pomaže razvoj infrastrukture, uključujući izgradnju puteva i željeznica, i energetski sektor, te je angažiranjem na infrastrukturnim projektima pomogla da se uspostave ključne bosanskohercegovačke regulatorne institucije. U oktobru 2008. EBRD se suglasila da Bosni i Hercegovini da zajam od 180 miliona eura za izgradnju ključnih dionica koridora Vc.
Ova banka također usmjerava sredstva, ili direktno ili indirektno, preko lokalnih finansijskih posrednika, u mala i srednja preduzeća u BiH.
Od početka djelovanja u BiH Evropska banka za obnovu i razvoj je dodijelila više od milijardu eura za razne sektore ekonomije BiH, mobilizirajući dodatne investicije vrijedne više od 1,6 milijardi eura.
"Pomoć EBRD-a razvoju infrastrukture u Bosni i Hercegovini i njenom finansijskom i privatnom sektoru je od suštinskog značaja za podsticanje razvoja. Ova pomoć je također od ključnog značaja za ublažavanje posljedica krize. Vjerujem da politička neslaganja i zakašnjelo ispunjenje obaveza neće obeshrabriti kontinuirani angažman ove banke", kazao je Inzko Freemanu.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.