
13.03.2010 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Oslobođenje

U organizaciji Optima - Grupe Banja Luka, a na poziv ruske naftne kompanije Zarubežnjeft, dvanaestočlana delegacija bh. naftaša od 12. do 19. marta boravit će u sedmodnevnoj posjeti ruskoj naftnoj industriji. Među pozvanima je i Izudin Ahmetlić, ispred grupacije HIFA-OIL, predsjednik Udruženja naftnih distributera u Federaciji BiH.
"Podržavam ovakav način bilateralnih kontakata, pogotovo što se radi o vrlo moćnom konzorciju naftne industrije Ruske Federacije, koji je itekako prisutan na tržištu ne samo BiH, kroz Optima-Grupu, već i šire regije. Njeftegazinkor, Lukoil, Zarubežnjeft su moćni giganti i mi smo počeli uspostavljati s njima saradnju putem brodske Rafinerije. Ovu posjetu ćemo iskoristiti da se lično uvjerimo u dalje mogućnosti proširenja saradnje", kazao je Ahmetlić.
Optima – Grupa, firma u sastavu Njeftegazinkora, poslije privatizacije Naftne industrije RS-a ( Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu, Rafinerije ulja Modriča i lanca od 78 benzinskih pumpi Petrol) riješila je da se proširi i na područje Federacije BiH. Tako je lani kupila 10 benzinskih pumpi Zovko, od čega osam u Federaciji i dvije u distriktu Brčko. Ove godine planiraju kupovinu još 12 pumpi u Federaciji, a za narednu godinu još 35 pumpi.
Bh. naftaši će, nakon Moskve i susreta s čelnim ljudima ruske naftne industrije, posjetiti grad Usinks i naftna polja na sjevernom dijelu ove zemlje.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.