NIS

Foto: Tanjug

18.04.2026 |

Vijesti / REGIJA

Izvor: SRNA

ENERGETSKA STABILNOST

SAD odobrile produženje licence za NIS: Rad rafinerije siguran do 16. juna

Odluka omogućava stabilno snabdijevanje naftom i nastavak pregovora o promjeni vlasništva firme.

Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC) američkog Ministarstva finansija produžila je licencu za rad Naftnoj industriji Srbije (NIS) do 16. juna.

"Dobili smo dobre vijesti iz SAD da je produžena licenca za rad NIS-u za 60 dana, što je veoma važno za stabilnije planiranje kupovine sirove nafte, siguran rad rafinerije u Pančevu i pouzdano snabdijevanje naftnim derivatima u zemlji", rekla je ministar rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović.

Ona je naglasila da je ovo pozitivan signal napretka u pregovorima o promjeni vlasništva između mađarskog MOL-a i ruskog Gaspromnjefta.

"Najviše rukovodstvo MOL-a će u subotu boraviti u Beogradu, a operativni timovi od utorka da bismo razgovarali o svim detaljima", dodala je Handanovićeva.

OFAC je uveo sankcije NIS-u 9. oktobra zbog većinskog ruskog vlasništva.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI