
Foto: Fena
03.01.2026 |
Vijesti / SVIJET
Izvor: Fena
SAD izvele napad na Venecuelu, zarobile Nicolasa Madura i protjerale ga. Venecuela tvrdi da se radi o pokušaju preuzimanja naftnih rezervi.
SAD su napale Venecuelu i zarobile njenog predsjednika Nicolasa Madura, koji je odveden iz zemlje, izjavio je predsjednik Donald Trump.
SAD nisu izvršile tako direktnu intervenciju u Latinskoj Americi od invazije na Panamu 1989. godine kako bi svrgnule vojnog vođu Manuela Noriegu.
"Sjedinjene Američke Države uspješno su izvele veliki napad na Venecuelu i njenog vođu, predsjednika Nicolasa Madura, koji je, zajedno sa suprugom, zarobljen i protjeran iz zemlje", napisao je Trump na Truth Socialu.
Nije bilo neposredne potvrde od venecuelanske vlade.
SAD su optužile Madura da vodi "narko-državu" i namješta izbore.
Venecuelanski lider, koji je naslijedio Huga Chaveza na vlasti 2013. godine, rekao je da Washington želi preuzeti kontrolu nad njegovim rezervama nafte, najvećim na svijetu.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.