U GHB biblioteci održana tribina : "Božiji je istok, Božiji je zapad"

26.12.2019 08:51:41
U GHB biblioteci održana tribina : 'Božiji je istok, Božiji je zapad'

Prof. dr. Vahidin Preljević je izrazio zadovoljstvo da se bh. kultura kroz ovu manifestaciju sjetila objavljivanja jednog od najvažnijih djela evropske književnosti.

"Johann Wolfgang von Goethe je ove godine dobro iskorišten da se njegovo djelo "Zapadno-istočni divan"  u Njemačkoj, ali i drugim dijelovima Evrope, iskoristi kao jedan od izvanrednih lijekova protiv islamofobije", izjavio je akademik Enes Karić na javnoj tribini "Božiji je istok, Božiji je zapad...",  koja je održana u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu.

"Jer, islamofobija je, nažalost, pojava koja je hronična, javlja se ciklično i islamofobija jednako kao i antisemitizam jeste nešto što potrebuje Goethe-a da bi smo imali efikasne odgovore i sa područja kulture na te nemile pojave i nažalost sve više nemile događaje", izjavio je akademik Karić.

Prema njegovim riječima, tribina je odličan povod da se obilježi 200 godina Goetheovog "Zapadno-istočnog divana".

Goethe je vidio da bez uključivanja islamskog Istoka, tih klutura pjesništva među Perzijancima, Arapima, Turcima i drugim narodima Istoka ne može doći do svjetske književnosti.

Osim akademika Karića, učesnici tribine, na kojoj su tematizirana djela "Zapadno-istočni divan" autora Johann Wolfgang von Goethe i "Muslimanska eshatologija u "Božanstvenoj komediji" španjolskog arabiste Miguela Asina Palaciosa, bili su i dr. Hilmo Neimarlija, prof. dr. Vahidin Preljević i Rijad Ganibegović.

Prof. dr. Vahidin Preljević je izrazio zadovoljstvo da se bh. kultura i kroz ovu manifestaciju sjetila 200 godina od objavljivanja jednog od najvažnijih djela evropske književnosti.

Goethe se polako približava temi da mržnja prema drugome ne može donijeti nikakav prosperitet, nikakav napredak i odlučio je upravo da to pokaže i kroz usvajanje i prisvajanje onog dijela ljudske civilizacije koji se tada u tadašnjoj Evropi činio stranim. On je upravo htio pokazati koliko je "navodno" strana civilizacija, strana kultura zapravo bliska Evropi i sastavni dio evropskog identiteta.

Djelo "Zapadno-istočni divan" pokazuje pjesnikovu težnju ka srži islamskog učenja, predanosti Božijoj volji. Kao i muslimani, Goethe je vjerovao u Božije određenje sudbine i smatrao je dužnost pobožnosti ne suprotstavljati se Božijoj volji.

Djelo španjolskog arabiste La escatologia musulmana en la Divina Comedia, koje je objavljena 1919.god. u Madridu, izlaže tezu da u Danteovoj slici zagrobnoga svijeta postoje analogije sa muslimanskom eshatologijom, te da se može priznati veza između Božanstvene komedije i onoga dijela muslimanske književnosti koja tematizira zagrobni svijet. Danas je i dokazano da je Dante mogao doći do predaja o Noćnom putovanju poslanika Muhammeda a.s. (Isra i Miradž).

Imate zanimljivu priču, fotografiju ili video? Pošaljite na Viber +387 62 700 098 ili na mail prodaja@akta.ba odnosno putem forme Objavi promo ili putem Facebooka i podijeliti ćemo je sa hiljadama naših čitatelja.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Ostale vijesti iz rubrike

Obrazovanje