Slovenija prodala obveznice

04.05.2013 |

EU / EKONOMIJA

Izvor: HINA

Slovenija prodala obveznice

Za kupovinu petogodišnjih obveznica, vrijednih milijardu dolara, uz prinos od 4,95 posto i 10-godišnjih obveznica, vrijednih 2,5 milijardi dolara, uz prinos od 6 posto, zabilježeno je veliko zanimanje investitora.

 

Slovenija je na međunarodnom finansijskom tržištu uspješno izdala obveznice na rok od pet i 10 godina za 3,5 milijarde američkih dolara, što će joj omogućiti servisiranje kreditnih obveza i budžetskih potreba do kraja ove godine, objavili su u petak slovenski mediji, prenosi Hina.

Za kupovinu petogodišnjih obveznica, vrijednih milijardu dolara, uz prinos od 4,95 posto i 10-godišnjih obveznica, vrijednih 2,5 milijardi dolara, uz prinos od 6 posto, zabilježeno je veliko zanimanje investitora.

Bolji prinosi

Stoga su postignuti prinosi nešto bolji od prvobitnih procjena, iako je agencija Moody's u utorak rejting slovenskih državnih obveznica zbog problema u bankarskom sistemu snizila za dva stepena, javio je u petak Slovenski radio.

Slovenski mediji prenose ocjene finansijskih stručnjaka, prema kojima je Vlada premijerke Alenke Bratušek prodajom obveznica, uz visoke kamate, samo "kupila vrijeme" u kojemu će morati provesti najavljene sanacije bankarskog sistema i fiskalne stabilizacije, kani li ubuduće do finansijskih sredstava na međunarodnom tržištu dolaziti po boljim uvjetima.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI