
18.05.2018 |
EU / POLITIKA
Izvor: Agencije
Na isti način zakletvu je položio njegov prethodnik Karles Puđdemon.
Novi katalonski lider Kim Tora položio je danas predsjedničku zakletvu bez prisustva predstavnika centralne španske vlasti, a tokom kratke ceremonije izbjegao je da obeća da će se povinovati Ustavu i umjesto toga rekao da će poštovati "volju katalonskog naroda".
Obećavam da ću lojalno ispunjavati dužnost na položaju regionalnog predsjednika i da ću biti vjeran volji katalonskog naroda koji je predstavljen u parlamentu Katalonije - rekao je Tora.
Na isti način zakletvu je položio njegov prethodnik Karles Puđdemon.
Tora /55/ nije rekao ni da će poštovati statut koji reguliše autonomiju Katalonije, prenio je AFP.
Pored njega je stajala samo katalonska zastava, bez zastave Španije i portreta kralja, što je predviđeno protokolom. Ceremonija je održana u maloj sporednoj prostoriji regionalne uprave u Barseloni.
Ovim je okončan sedmomjesečni politički zastoj u regionu na sjeveroistoku Španije, koji je bio pod direktnom upravom Madrida poslije smjene Puđdemona nakon pokušaja osamostaljenja Katalonije 27. oktobra.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.