
02.02.2026 |
Investicije / IMOVINA U STEČAJU
Izvor: Akta.ba
Autor: Seida Bijedić
Ustavni sud BiH odbio je privremenu mjeru italijanskih firmi za obustavu prodaje imovine Sarajevotekstila u stečaju u Sarajevu.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je zahtjev italijanskih firmi "Fibest" s.r.l., "Manifatture Bellet" s.p.a. i "Remiro" s.r.l. da se donese privremena mjera kojom bi se zaustavila prodaja nekretnina sarajevske kompanije "Sarajevotekstil" d.d. – u stečaju do okončanja postupka po njihovoj apelaciji.
Odluka je donesena na sjednici Ustavnog suda održanoj 23. januara 2026. godine.
Šta su tražile italijanske firme
Prema dokumentu Ustavnog suda, italijanske kompanije su apelaciju podnijele 16. jula 2024. godine, a privremenu mjeru zatražile posebnim podneskom 10. decembra 2024. godine. Njihov zahtjev odnosio se na obustavu prodaje nekretnina u stečajnom postupku koji se vodi pred Općinskim sudom u Sarajevu, sve do donošenja konačne odluke Ustavnog suda po apelaciji.
U obrazloženju zahtjeva, apelanti su tvrdili da je procijenjena vrijednost nekretnina koje se prodaju u stečajnom postupku preniska, te da je procjena „proizvoljna“ u odnosu na tržišnu vrijednost, uz navode da je niža i od ranije procjene drugog vještaka građevinske struke. Smatrali su da bi prodajom po takvim iznosima za njih mogla nastati nenadoknadiva šteta.
Zašto je Ustavni sud odbio privremenu mjeru
Odluka Ustavnog suda
Ustavni sud je, međutim, zaključio da apelanti nisu pružili dokaze koji bi opravdali donošenje privremene mjere. Drugim riječima, Sud je zauzeo stav da u ovom trenutku nisu ispunjeni uslovi da se prodaja imovine u stečaju zaustavi „u interesu stranaka ili pravilnog vođenja postupka“.
U samom dispozitivu odluke izričito se navodi da se zahtjev za privremenu mjeru odbija. Sud je dodatno podsjetio da odluka o privremenoj mjeri ne prejudicira kasniju odluku o dopustivosti ili meritumu same apelacije.
U dokumentu se navodi i širi okvir spora. Nakon otvaranja stečajnog postupka, “Sarajevotekstil” (kao tužitelj) je pokrenuo parnicu protiv italijanskih firmi radi pobijanja pravnih radnji i brisanja predbilježbe založnog prava na nekretninama. Prvostepeni sud je odbio tužbene zahtjeve, ali je Kantonalni sud djelimično preinačio presudu u dijelu koji se odnosio na neučinkovitost založne izjave prema stečajnoj masi i brisanje predbilježbe založnog prava, dok je Vrhovni sud FBiH odbio revizije stranaka prihvatajući stavove drugostepenog suda.
Apelanti, između ostalog, tvrde da su im osporenim presudama povrijeđena prava na pravično suđenje i imovinu, uz navode da Vrhovni sud nije adekvatno obrazložio odluku i da nije ispitao sve revizijske prigovore.
Prodaja imovine Sarajevotekstila u 2024. – zgrada u Buća Potoku
Podsjetimo, Akta.ba je ranije, u oktobru 2024. godine, izvještavala o prodaji imovine Sarajevotekstila, uključujući poslovnu zgradu u Buća Potoku površine 1.107 m², oglašenu po cijeni od nešto više od 2 miliona KM, kao i o pripadajućem zemljištu po cijeni od 468.650 KM.
Upravo ovakve prodaje (i procjene vrijednosti) danas su u fokusu spora, jer italijanske firme, kao veliki dioničari, insistiraju da se imovina ne prodaje po, kako navode, preniskim procjenama – dok je s druge strane stečajni postupak usmjeren na unovčenje imovine i namirenje potraživanja povjerilaca.
S.B.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.