
01.04.2021 |
Investicije / PROJEKTI
Izvor: Akta.ba
Projekt će biti baziran na najmodernijoj senzorskoj opremi, kao što su radarski detektori, koji će u realnom vremenu snimati potpunu saobraćajnu sliku grada.
Vlada Kantona Sarajevo je danas, na prijedlog Ministarstva saobraćaja KS, donijela Odluku o usvajanju kapitalnog projekta "Adaptivno upravljanje saobraćajem" vrijednog 16 miliona KM.
Projekt je usklađen sa strateškim ciljevima Ministarstva saobraćaja KS i biti će uvršten u Strategiju razvoja Kantona Sarajevo za period 2021-2027. godine, čija je izrada u toku.
Projekt je uvršten u Program javnih investicija Kantona Sarajevo za period 2021-2023. godine.
"Svrha ovog projekta je nabavka savremenog sistema za upravljanje i nadzor saobraćajem koji uključuje komponente inteligentnog sistema upravljanja sa prioritetima javnog prijevoza, video nadzornog sistema i video detekcije incidenata zasnovane na najnovijim tehnologijama. Projekt također podrazumijeva i izradu centra za upravljanje, gdje bi se mogla pratiti situacija na saobraćajnicama u svakom trenutku, te poduzimati odgovarajuće mjere za rješenje saobraćajnih gužvi na pojedinim raskrsnicama, kao i rješavanje incidentnih situacija", istakao je ministar saobraćaja KS Adnan Šteta.
U Budžetu Kantona Sarajevo za 2021. godinu je planirano vanjsko zaduženje za realizaciju ovog projekta u ukupnom iznosu od sedam miliona EUR-a, putem Evropske banka za obnovu i razvoj – EBRD.
Prelazak na pametne i inteligentne sisteme upravljanja saobraćajem je opšti trend u svijetu upravljanja u ovoj oblasti. Na ovaj način, cijeli sistem će biti efikasniji nego što se to postiže sa standardnom implementacijom upravljanja saobraćajem.
Projekt će biti baziran na najmodernijoj senzorskoj opremi, kao što su radarski detektori, koji će u realnom vremenu snimati potpunu saobraćajnu sliku grada, te omogućiti detaljne informacije bitne za dalje planiranje saobraćajne infrastrukture.
Implementacijom ovog tipa senzora omogućiti će daljnja poboljšanja adaptivnog upravljanja saobraćajem:
Projekt će tretirati dio grada sa najvećom potrebom za regulacijom saobraćaja, a to je tramvajski koridor, kao glavnu arteriju u Sarajevu, ulaz u grad iz pravca Vogošće i još neke bitne susjedne raskrsnice, dok će sistem biti proširiv i za regulaciju na transverzalama (paralelnim saobraćajnicama) kao dio budućih projekata.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.