most gradiška

Foto: Glas Srpske

05.06.2026 |

Investicije / PROJEKTI

Izvor: Glas Srpske

NIJE DOVOLJNO SIGURAN

Šta su pokazali rezultati testiranja starog mosta u Gradišci i zašto ostaje zatvoren

Testiranja pokazala da stari most u Gradišci nije dovoljno siguran za automobile i autobuse. Rekonstrukcija će koštati oko 1,5 miliona KM.

Saobraćaj preko starog mosta u Gradišci, koji povezuje Republiku Srpsku sa Hrvatskom, neće biti uspostavljen ni za automobile i autobuse.Takva odluka biće donesena već idućih dana i to na osnovu ispitivanja koje je sprovelo javno preduzeće "Putevi Republike Srpske".

Najvažnije činjenice

  • Stari most u Gradišci neće biti otvoren ni za automobile ni za autobuse.
  • Testiranje je pokazalo da je bezbjednost saobraćaja na granici dozvoljenog.
  • Potrebna je rekonstrukcija dva nadvožnjaka i dijela mosta.
  • Procijenjena vrijednost radova iznosi oko 1,5 miliona KM.
  • Saobraćaj je i dalje preusmjeren na novi most i novi granični prelaz.
  • Privremena odluka o korištenju novog mosta važi do 19. avgusta

Rezultati testiranja nisu ohrabrujući

"Naložili smo da se izvrši probno ispitivanje te da, ako ono pokaže da se most može pustiti u saobraćaj za vozila do tri i po tone i autobuse to i uradi, a ako rezultati budu loši, most ostane zatvoren. Testiranje je pokazalo da je sve to na samoj granici po pitanju bezbjednosti odvijanja saobraćaja", kazao je "Glasu" direktor "Puteva Republike Srpske" Miroslav Janković.

Na osnovu dobijenih rezultata testiranja, navodi Janković, vjerovatno će biti donesena odluku da se saobraćaj ne uspostavlja preko mosta dok se ne završi kompletna rekonstrukcija dva nadvožnjaka ka pristupu mostu.

Slijedi izrada projektne dokumentacije

"U plan poslovanja "Puteva Republike Srpske" uvrstili smo i izradu projektne dokumentacije za te nadvožnjake. Za danas je najavljena sjednica Nadzornog odbora koji to treba da usvoji, tako da bi već iduće sedmice mogli raspisati javnu nabavku za izradu projektne dokumentacije", naglašava Janković i dodaje da se to neće odvijati tako brzo, jer moraju ispoštovati sve procedure koje su propisane Zakonom o javnim nabavkama.

Nakon što izaberu firmu koja će izraditi projekat rekonstrukcije nadvožnjaka, Janković navodi da će nakon toga uslijediti raspisivanje tendera za izbor izvođača konkretnih radova na nadvožnjacima.

"Ono što možemo mi trenutno, to i radimo. Pripremamo tehničku dokumentaciju, a uradili smo i presvlačenje asfaltnih kolovoznih slojeva skroz do samog mosta u Gradišci, odnosno u dužini od graničnog prelaza, gdje bude carina i policija pa do samog mosta, u dužini nekih 300 metara. Preduzimamo i korake u vezi sa zamjenom ograde, ali opet ne možemo da uradimo prave kvalitetne radove dok se ne uradi projektna dokumentacija", ističe Janković i dodaje da ranije nisu mogli da obave testiranje nadvožnjaka zbog ogromnog obima saobraćaja preko mosta.

Sada, kako naglašava, imaju jasan uvid šta i kako treba raditi.

"Prema trenutnim procjenama saobraćaj neće usko biti uspostavljen preko mosta. Pored toga, biće prisutne i firme koje će izvoditi radove i u takvim uslovima jednostavno je nemoguće odvijanje saobraćaja", poručio je Janković i dodao da rade i procjenu koliko je potrebno novca za rekonstruisanje dva nadvožnjaka i samog mosta.

Koliko će koštati rekonstrukcija

Podsjeća i da je sporazum o finansiranju i održavanju mosta preko rijeke Save potpisalo Ministarstvo transporta i komunikacija BiH sa nadležnim ministarstvom Republike Hrvatske.

"Ministarstvo transporta i komunikacija dužno je da to finansira. Kada dobijemo procjenu koliko to sve košta proslijedićemo na njihovu adresu. Oni do sada nisu doznačili nijednu marku, a naše procjenu su bile da je potrebno oko 1,5 miliona KM da se uradi kvalitetna rekonstrukcija, odnosno kako bi se saobraćaj u punom kapacitetu mogao nesmetano odvijati", navodi Janković.

Naglašava i da je nadležni resor iz Sarajeva donosio odluku da će im doznačiti 24.000 maraka, te da sa tim novcem ne mogu ofarbati ni ogradu na trećini mosta.

"I taj novac za koje su donijeli odluku nisu nam doznačili, odnosno uplatili", zaključuje Janković.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI