Sokolac sve bliže uspostavljanju sistema daljinskog grijanja

06.01.2016 |

Investicije / PROJEKTI

Izvor: Akta.ba

Sokolac sve bliže uspostavljanju sistema daljinskog grijanja

Projekat uspostavljanja sistema daljinskog grijanja u opštini Sokolac dobio je pozitivno mišljenje opravdanosti modela o javno-privatnom partnerstvu od strane Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju.

Projekat uspostavljanja sistema daljinskog grijanja u opštini Sokolac dobio je pozitivno mišljenje opravdanosti modela o javno-privatnom partnerstvu od strane Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Rrepublike Srpske, saznaje poslovni portal Akta.ba.

Prema mišljenju ovog ministarstva postoji opravdanost i javni interes za realizaciju ovog projekta jer proizvodnja i isporuka toplotne energije predstavlja djelatnost od posebnog javnog interesa pa prema tome svako poboljšanje kvaliteta obavljanja i dizanje nivoa ove usluge takođe predstavlja javni interes.

Zbog navedenog Ministarstvo smatra da je ovaj projekat opravdan s tim da pretežna djelatnost privrednog društva mora ostati komunalna, odnosno proizvodnja i isporuka toplotne energije za područje opštine Sokolac, dok uzgredna ili sporedna djelatnost može biti proizvodnja elektrčne energije, što mora biti jasno naznačeno u Ugovoru o javno-privatnom partnerstvu, sve dok se ne realizuje dugoročno rješenje za opštinu Sokolac prema kojem će se izgraditi nova energana kombinovanog tipa na biomasu.

"Novim sistemom za proizvodnju električne energije će se stvoriti dodatni prihod i smanjiti troškovi za grijanje, te finansirati projekti energetske efikasnosti u sektoru zgradarstva i javne rasvjete, što će povećati životni standard", pojasnili su iz Ministarstva, dodajući kako je iz Studije vidljivo da je izgradnja kogeneracijskog postrojenja i proširenje mreže daljinskog grijanja dio opštinske razvojne strategije za period 2013-2020. godina.

Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica također je nedavno najavio da će uskoro biti objavljen međunarodni tender za projekat izgradnje kogeneracijske energane, čija je vrijednost 15,2 miliona KM.

Izgradnjom ove energane kako kaže, bi bio riješen problem gradskog grijanja, odnosno omogućit će se proširenje toplovodne mreže, gdje bi se na sistem priključili korisnici koji do sada nisu imali gradsko grijanje.

Podsjećamo, buduća energana bi trebala biti postavljena u blizini postojeće kotlovnice. Kapaciteti postrojenja će za početak iznositi 4 MW toplotne i 1 MW električne energije, a za projekat je većurađena studija izvodljivosti, te projektna i tenderska dokumentacija.

E. Ko

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI