HE Ulog

Foto: Internet

03.07.2026 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

BORBA ZA NERETVU

Fondacija ACT pokrenula spor zbog ekološke dozvole za HE Ulog

ACT pokrenuo upravni spor zbog obnovljene ekološke dozvole za HE Ulog, tvrdeći da su korišteni zastarjeli podaci i zanemaren utjecaj na okoliš.

Fondacija Atelje za društvene promjene (ACT) pokrenula je upravni spor pred Okružnim sudom u Banjoj Luci zbog rješenja Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske kojim je 1. juna 2026. godine obnovljena i revidirana ekološka dozvola za hidroelektranu Ulog na rijeci Neretvi.

Iz ACT-a navode da je tužba podnesena u skladu s poukom o pravnom lijeku te da od suda traže poništenje rješenja u cijelosti. Ističu kako su u tužbi ukazali na niz, kako navode, mogućih nepravilnosti u postupku obnove ekološke dozvole za hidroelektranu u vlasništvu privatne kompanije EFT Group.

Prema navodima ove fondacije, Studija utjecaja na okoliš zasnovana je na podacima koji su zastarjeli te, nakon petnaest godina od izrade, više ne može predstavljati pouzdanu osnovu za procjenu stvarnih posljedica rada HE Ulog na okoliš.

U ACT-u također smatraju da međuentitetski utjecaj rada hidroelektrane nije bio adekvatno analiziran niti procijenjen tokom postupka.

Kako navode, u Studiji se ističe da će, zbog takozvanog protočnog režima rada, utjecaj HE Ulog na nizvodni vodni sistem biti zanemariv. Međutim, iz fondacije tvrde da je takva procjena dovedena u pitanje u septembru 2025. godine, kada je na dionici Neretve od strojarnice HE Ulog do ušća rijeke Ljute zabilježen masovni pomor ribe i drugih vodenih organizama na području dugom više kilometara.

Dodaju kako je analiza nezavisnih stručnjaka, prema njihovim tvrdnjama, ukazala na povezanost rada hidroelektrane s tim događajem, odnosno na ispuštanje velike količine hipoksične vode iz akumulacije.

Iz ACT-a tvrde i da resorno ministarstvo ovu analizu nije uzelo u obzir prilikom obnove i revizije ekološke dozvole, te da razlozi za takvu odluku nisu obrazloženi u osporenom rješenju.

"Mišljenja smo da je došlo do pogrešne primjene materijalnog prava, s obzirom na to da rješenje nije doneseno u skladu s osnovnim načelima zaštite okoliša, uključujući i dio koji se odnosi na uvjete za sprječavanje međuentitetskih utjecaja", navode iz ACT-a.

U fondaciji još ističu da, prema njihovom stajalištu, osporeno rješenje ne predviđa mehanizme koji bi omogućili stvarnu kontrolu ispunjavanja propisanih ekoloških zahtjeva.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI