Sony

14.05.2025 |

Kapital / IZVJEŠTAJI

Izvor: Tanjug

JAPANSKI TEHNOLOŠKI GIGANT

Sony ostvario 7,8 milijardi dolara neto dobiti u fiskalnoj godini

Japanski tehnološki gigant Sony zaključio je fiskalnu godinu, koja je završena u martu, s neto dobiti od 1,14 biliona.

Japanski tehnološki gigant Sony zaključio je fiskalnu godinu, koja je završena u martu, s neto dobiti od 1,14 biliona jena (oko 7,8 milijardi dolara), što predstavlja povećanje od 18 posto u odnosu na prethodnu godinu kada je ostvarena dobit od 970,6 milijardi jena.

Iako su ukupni godišnji prihodi ostali gotovo na istom nivou – 12,96 biliona jena (88 milijardi dolara), u poređenju s 13,02 biliona jena iz prethodne godine – rast profita potaknut je snažnim rezultatima u sektorima muzike i video-igara.

Pozitivan doprinos finansijskom rezultatu Sonyja dao je i filmski sektor, gdje su se među uspješnijim naslovima našli "Venom 3: Posljednji ples" i "Loši momci: Sve ili ništa".

U oblasti video-igara, kompanija je ostvarila solidne prihode zahvaljujući snažnoj prodaji konzola PlayStation i pratećih softverskih naslova.

Na svjetskom tržištu, album 2SOS Deluxe: LANA" pjevačice SZA bio je najprodavaniji muzički naslov, dok su se među najtraženijim izdanjima našli i radovi izvođača kao što su Beyoncé i Travis Scott. U Japanu je najveću prodaju ostvario album "Lost Corner" pjevača Kenši Jonezua, prenosi Biznis standard.

Uprkos pozitivnim rezultatima, Sony predviđa da bi profit u tekućoj fiskalnoj godini mogao zabilježiti pad od gotovo 13 posto, na 930 milijardi jena (oko 6,3 milijarde dolara), dok se prihodi procjenjuju na 11,7 biliona jena (80 milijardi dolara).

Akcije kompanije zabilježile su jutros pad od tri posto na Tokijskoj berzi, a iz Sonyja su najavili da će kasnije tokom dana biti predstavljena nova strategija rasta.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI