
Foto: Sarajevska pivara
20.11.2025 |
Kapital / IZVJEŠTAJI
Izvor: Fena
Izvoz domaće pivarske industrije porastao je 56,6%, dok uvoz pada. Pivari traže mjere za jačanje tržišta i suzbijanje nelojalne konkurencije.
U prvih devet mjeseci ove godine, od januara do septembra, domaća pivarska industrija ostvarila je znatno bolje izvozne rezultate nego u istom razdoblju prošle godine. Prema podacima iznesenim na radnom sastanku održanom u Banjoj Luci, izvoz je vrijednosno porastao za 56,6 posto, dok je količinski zabilježen rast od 47,6 posto. U tom periodu ukupni izvoz već je nadmašio rezultat ostvaren tokom cijele 2024. godine. Istovremeno, uvoz je zabilježio blago smanjenje – količinski za 1,6 posto, a vrijednosno za 1,5 posto – ali sektor uprkos tome i dalje ostvaruje izrazit trgovinski deficit od blizu 122 miliona KM.
Sastanak, koji je okupio direktore vodećih pivarskih kompanija uz prisustvo Vanjskotrgovinske komore BiH, poslužio je kao platforma za razmjenu informacija o trenutnim tržišnim tokovima i razmatranje načina za unapređenje poslovnog okruženja. Učesnici su razgovarali o mjerama koje bi doprinijele jačanju pozicije domaćih proizvođača kako na bh. tržištu, tako i na inostranim tržištima.
Posebna pažnja posvećena je zajedničkim aktivnostima u suzbijanju nelojalne konkurencije i praksi koje remete fer tržišne uslove. Učesnici su ukazali i na važnost koordinisanog djelovanja u povećanju tržišnog udjela domaćih pivara kroz usklađene inicijative i strateške projekte.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.