Akta header logo
Pocetna link logo

vijesti

Registar link logo

registar

Tenderi link logo

tenderi

logo
VIJESTI
INVESTICIJE
KAPITAL
EU
NAJAVE
LIČNOSTI
KARIJERA
PAUZA
ANALIZE
PODCAST
PROMO
Akta headerlogo
VIJESTI
Bosna i HercegovinaRegijaSvijet
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
INVESTICIJE
ProjektiUrbanizamNekretnineImovina u stečajuPrivatizacija
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KAPITAL
IzvještajiSvjetske berzeBH berzeDioniceBankarstvoLegislativa
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
EU
PolitikaEkonomijaFondoviNatoMapEu integracijeRiječi stručnjaka
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
NAJAVE
Konferencije i kongresiSajmovi i izložbeDogađajiSeminari i edukacije
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
LIČNOSTI
SvijetKultura i sportPrivreda i politikaKolumna
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
KARIJERA
LeadershipTips and tricks
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
ANALIZE
PAUZA
Inovacije i tehnologijeTurizam i gastroŽivot i zdravljeSportKultura i film
Akta footer logo

Poslujte bolje!

Instagram
Facebook
YouTube
Tiktok
LinkedIn
Viber
Twitter
Rss
POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

Uslovi korištenjaPolitika privatnostiUređivačke smjerniceČesta pitanja

Copyright ©2005 - 2026 Akta.ba Sva prava zadržana.

Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača. Ova elektronska serijska publikacija registrovana je pod ISSN brojem: ISSN 1986-6968 (Online)

POČETNA
  • Vijesti
  • Investicije
  • Kapital
  • Eu
  • Najave
  • Ličnosti
  • Karijera
  • Pauza
  • Analize
  • Podcast
  • Promo
REGISTAR
  • Pretraga registra
  • Ponuda usluga Registra
TENDERI
  • Pretraga Tendera i drugih Javnih poziva
  • Ponuda usluga Tenderi
PROMO
  • Pregled promo članaka
  • Ponuda promo usluga
AKTA.BA
  • O Nama
  • Kontakt
  • Cjenovnik
  • Certifikat izvrsnosti
  • Marketing
  • Medijsko pokroviteljstvo

AKTA APLIKACIJA

Google play Akta aplikacijaapple store Akta aplikacija
identifikacioni

21.05.2024 |

Legislativa

Izvor: Službene novine Federacije BiH

izmjena i dopuna pravilnika

Dodjeljivanje identifikacionih brojeva, registraciji i identifikaciji i evidencijama

Pravilniku o dodjeljivanju identifikacionih brojeva, registraciji i identifikaciji i evidencijama poreznih obveznika

Službene novine Federacije BiH, broj 36/24, 17.05.2024. godine

Na osnovu člana 95. stav (1) Zakona o Poreznoj upravi Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH", br. 33/02, 28/04, 57/09, 40/10, 27/12, 7/13, 71/14 i 91/15), federalni ministar finansija - federalni ministar financija donosi

PRAVILNIK

O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O DODJELJIVANJU IDENTIFIKACIONIH BROJEVA, REGISTRACIJI I IDENTIFIKACIJI I EVIDENCIJAMA POREZNIH OBVEZNIKA NA TERITORIJI FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE

Član 1.

U Pravilniku o dodjeljivanju identifikacionih brojeva, registraciji i identifikaciji i evidencijama poreznih obveznika na teritoriji Federacije Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BIH", br.: 69/17, 17/18, 32/20 i 89/22) u članu 2. iza tačke k) dodaju se nove tač. l), m), n) i o) koje glase:

"l) pojam "Jednošalterski sistem" uključuje sistem pružanja usluga podnosiocima prijave na jedinstvenoj fizičkoj ili virtuelnoj lokaciji u postupku registracije poslovnih subjekata kod nadležnog registarskog suda, postupcima dodjeljivanja jedinstvenog identifikacionog broja i registracije kod nadležnog poreznog organa, razvrstavanja pravnog lica prema klasifikaciji djelatnosti kod nadležnog organa za razvrstavanje subjekata po djelatnostima, kao i upisa u registar carinskih obveznika, i registar obveznika indirektnih poreza kod nadležne uprave za indirektno oporezivanje ukoliko za to postoje tehničke i organizacijske mogućnosti.

m) pojam "sistem registra" uključuje informacioni sistem koji služi za registraciju poslovnih subjekata, elektronsku komunikaciju i razmjenu podataka između učesnika u postupku registracije svih registarskih sudova sa registrom godišnjih finansijskih izvještaja Finansijsko-informatičke agencije, Poreznom upravom Federacije Bosne i Hercegovine, Upravom za indirektno oporezivanje, Federalnim zavodom za statistiku i nadležnim općinskim službama za upravu.

n) pojam "kvalificirani elektronski potpis" je elektronski potpis zasnovan na kvalificiranoj elektronskoj potvrdi.

o) pojam "autentifikacija" predstavlja proces utvrđivanja ili potvrđivanja da je neko prethodno identifikovano lice za koje tvrdi da jeste."

Član 2.

U članu 4. dodaje se stav (2) koji glasi:

"(2) Lice koje se u svojstvu ovlaštenog lica ili osnivača ili u nekom drugom svojstvu navodi u prijavi za registraciju, obavezno se registruje ili evidentira u Registru iz člana 34. ovog pravilnika."

Član 3.

Iza člana 4. dodaju se novi čl. 4a. i 4b koji glase:

"Član 4a.

Lica iz člana 4. ovog pravilnika podnose prijave za registraciju iz člana 1. stav (2) ovog pravilnika, osim lica koja se registruju putem sistema registra u okviru Jednošalterskog sistema u skladu sa zakonom kojim se uređuje registracija poslovnih subjekata i Uredbom o vođenju registra poslovnih subjekata u Federaciji Bosne i Hercegovine ("Službene novine Federacije BiH, broj 93/23).

Član 4b.

(1) Porezna uprava, u okviru elektronske registracije, prihvata prijave koje su potpisane važećom kvalificiranom elektronskom potvrdom ovlaštenog lica i/ili zastupnika.

(2) Autentifikacija kvalificirane elektronske potvrde vrši se putem sistema registra u Jednošalterskom sistemu, i nije odgovornost Porezne uprave.

(3) Prijava potpisana kvalificiranom elektronskom potvrdom, u skladu sa odredbama Zakona o elektronskom potpisu, ima jednaku pravnu važnost i dokaznu snagu kao i svojeručno potpisani papirni dokument."

Član 4.

U članu 7. stav (3) riječi "ostaju nepromijenjeni" zamjenjuju se riječima "mijenjaju se".

St. (4) i (5) brišu se.

Član 5.

U članu 13. stav (8) mijenja se i glasi:

"(8) Uslijed preseljenja sjedišta privrednog društva sa teritorije Republike Srpske ili Brčko Distrikta u Federaciju, dodjeljuje se identifikacioni broj poreznog obveznika od strane Porezne uprave kao u postupku nastanka novog pravnog lica. Preseljeno lice Obrazac POR-500 dostavlja zajedno sa sljedećom dokumentacijom:

a) rješenje nadležnog suda (kopija uz original na uvid),

b) ugovor o vođenju računovodstvenih poslova samo u slučaju kada poslovne knjige vodi drugo pravno lili fizičko lice (ovjerena kopija ili original),

c) dokaz o pravnom osnovu korištenja poslovnog prostora (ovjerena kopija ili original),

d) identifikacioni dokument podnosioca zahtjeva (na uvid) ili punomoć za podnošenje obrasca za punomoćnika (original ili ovjerena kopija)."

Član 6.

U članu 19. stav (1) mijenja se i glasi:

"(1) Na zahtjev nadležnog suda Porezna uprava će dodijeliti pripadajući privremeni identifikacioni broj poreznog obveznika (PJIB):

a) kod nastanka poslovnog subjekta, nakon što utvrdi da njegov osnivač ili vlasnik nema neizmirenih poreznih obaveza iz njene nadležnosti;

b) uslijed promjene sjedišta privrednog društva sa teritorije Republike Srpske ili Brčko Distrikta u Federaciju;

c) kod usklađivanja sa propisima o privrednim društvima za pravna lica koja nemaju strukturu PJIB iz člana 7. ovog pravilnika."

Član 7.

Iza poglavlja III. REGISTRACIJA POREZNIH OBVEZNIKA dodaje se novo poglavlje III.a ELEKTRONSKA REGISTRACIJA POREZNIH OBVEZNIKA i novi čl. 23a., 23b. i 23c. koji glase:

"III.a ELEKTRONSKA REGISTRACIJA POREZNIH OBVEZNIKA

"Član 23a.

(Predmet elektronske registracije)

Predmet elektronske registracije poreznih obveznika je isključivo osnivanje društva za ograničenu odgovornost.

Član 23b.

(Elektronska registracija poreznih obveznika)

(1) Elektronska registracija poreznih obveznika predstavlja postupak kojim se licima iz člana 4. ovog pravilnika dodjeljuje identifikacioni broj poreznog obveznika od strane Porezne uprave putem Jednošalterskog sistema.

(2) Postupak elektronske registracije iz stava (1) ovog člana se pokreće obrascem Prijave za registraciju propisane Pravilnikom o sadržaju, obliku i načinu popunjavanja prijave za registraciju i uslovima i postupku elektronske registracije poslovnih subjekata u Federaciji Bosne i Hercegovine.

(3) Uz prijavu iz stava (2) ovog člana dostavlja se sljedeća dokumentacija:

a) ugovor o vođenju računovodstvenih poslova samo u slučaju kada poslovne knjige vodi drugo pravno lili fizičko lice (ovjerena kopija ili original) i

b) dokaz o pravnom osnovu korištenja poslovnog prostora (ovjerena kopija ili original).

(4) Za tačnost i istinitost podataka u prijavi iz stava (2) ovog člana odgovara podnosilac prijave odnosno lice koje je unijelo podatke u sistem registra.

(5) Porezna uprava provjerava tačnost i istinitost podataka navedenih u prijavi, i potpunost i validnost priložene dokumentacije iz stava (3) ovog člana, nakon zaprimanja Rješenja o registraciji poslovnog subjekta od nadležnog registarskog suda putem sistema registra.

(6) Ukoliko se po prijemu prijave iz stava (2) ovog člana i dokumentacije utvrdi da postoje nedostaci zbog kojih ne može biti izvršena registracija u skladu sa odredbama zakona, Porezna uprava odmah obavještava podnosioca prijave da u roku od 3 radna dan otkloni nedostatke ili će se smatrati da prijava nije ni podnesena.

(7) Nakon što nadležni registarski sud donese Rješenje o registraciji poslovnih subjekata, nadležna jedinica Porezne uprave će privremeno dodijeljeni PJIB smatrati konačnim, te će izvršiti upis podataka u Registar iz člana 34. ovog pravilnika i izdati Uvjerenje o registraciji poreznih obveznika u roku od 5 radnih dana.

(8) Uvjerenje o registraciji poreznih obveznika se unosi u sistem registra, i isto se smatra dostavljenim.

Član 23c.

(Elektronska predregistracija)

(1) Na zahtjev nadležnog suda Porezna uprava će dodijeliti privremeni identifikacioni broj poreznog obveznika (PJIB) u skladu sa odredbama člana 7. ovog pravilnika, nakon što utvrdi da njegov osnivač ili vlasnik nema neizmirenih poreznih obaveza iz njene nadležnosti, i nakon što su otklonjeni nedostaci iz člana 23b. stava (6) ovog člana.

(2) Ukoliko Porezna uprava utvrdi da osnivač ili vlasnik ima neizmirenih poreznih obaveza ili nisu otklonjeni nedostaci iz člana 23b. stava (6) ovog člana, Porezna uprava će obustaviti proces dodjeljivanja PJIB dok se ne izvrši izmirivanje poreznih obaveza ili otklone nedostaci.

(3) Porezna uprava je dužna odgovoriti u roku od 24 sata od sata prijema zahtjeva nadležnom sudu. Komunikacija između suda i Porezne uprave odvija se elektronskim putem.

(4) Postupak obustave dodjeljivanja PJIB može trajati najduže sedam dana od dana zahtjeva suda. Nakon isteka perioda, Porezna uprava je dužna obavijestiti nadležni sud o ishodu zahtjeva za PJIB.

(5) Ukoliko nadležni registarskog suda odbaci prijavu za registraciju društva sa ograničenom odgovornošću, nadležna jedinica Porezne uprave će poništiti privremeno dodijeljeni PJIB."

Član 8.

U članu 34. stav (2) mijenja se i glasi:

"(2) Prijava i odjava za registraciju i poreznu identifikaciju, podnosi se Odsjeku za edukaciju i registraciju nadležnog kantonalnog ureda prema sjedištu odnosno prebivalištu, gdje se vrši kontrola tačnosti, ispravnosti, potpunosti i usaglašenosti prijave/odjava sa priloženom dokumentacijom i unosi u informacioni sistem Porezne uprave, osim elektronske registracije putem Jednošalterskog sistema."

Iza stava (2) dodaje se novi stav (3) koji glasi:

"(3) Prijava elektronske registracije podnosi se putem Jednošalterskog sistema. Sektor za informacione tehnologije kontroliše preuzimanje prijave iz sistema registra u informacioni sistem Porezne uprave, nakon čega Odsjek za edukaciju i registraciju nadležnog kantonalnog ureda prema sjedištu odnosno prebivalištu vrši kontrolu tačnosti, ispravnosti, potpunosti i usaglašenosti prijave sa priloženom dokumentacijom."

Dosadašnji st. (3) do (5) postaje st. (4) od (6).

Član 9.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".

Broj 05-02-02-3501-2/20

Sarajevo Maja 2024. godine

Ministar

Toni Kraljević, s. r.

indetifikacioni brojevi

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE FIRME

Federalno ministarstvo finansija Sarajevo

Mehmeda Spahe 5 71000 Sarajevo

POVEZANE VIJESTI

porez na dobit

FBiH mijenja Pravilnik o porezu na dobit: Novi obrasci

porez na dobit

08.06.2026

|PRAVILNIK O POREZU NA DOBIT

FBiH mijenja Pravilnik o porezu na dobit: Novi obrasci

porez

Pravilnik o izmjeni i dopuni pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dobit

porez

28.05.2026

|POREZ NA DOBIT

Pravilnik o izmjeni i dopuni pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dobit

gradiska

Novi granični prelaz u Gradišci i dalje bez dozvole za zvanično otvaranje

gradiska

26.05.2026

|BEZ KVORUMA

Novi granični prelaz u Gradišci i dalje bez dozvole za zvanično otvaranje

kuća

Vlada FBiH odobrila 20 miliona KM za povoljne stambene kredite mladima

kuća

07.05.2026

|NOVI PROGRAM ZA MLADE

Vlada FBiH odobrila 20 miliona KM za povoljne stambene kredite mladima

emisija obveznica

FBiH planira novo zaduženje: Aukcija obveznica vrijedna 30 miliona KM zakazana za 12. maj

emisija obveznica

05.05.2026

|JOŠ JEDAN POKUŠAJ

FBiH planira novo zaduženje: Aukcija obveznica vrijedna 30 miliona KM zakazana za 12. maj

doprinosi

Zakon koji je već na snazi: Radite četiri sata — platite doprinose za četiri sata

doprinosi

30.04.2026

|RAD NA POLA RADNOG VREMENA

Zakon koji je već na snazi: Radite četiri sata — platite doprinose za četiri sata

KM

Još jedno zaduženje FBIH od 50 miliona KM emisijom obveznica

KM

22.04.2026

|AUKCIJA NA SASE

Još jedno zaduženje FBIH od 50 miliona KM emisijom obveznica

dom naroda

Dom naroda FBiH usvojio pet ključnih zakona iz oblasti finansija

dom naroda

22.04.2026

|USKLAĐIVANJE S EU

Dom naroda FBiH usvojio pet ključnih zakona iz oblasti finansija

NIS

Ključ: Potpisani ugovori za tri projekta vrijedna 200.000 KM

NIS

19.04.2026

|INFRASTRUKTURNI PROJEKTI

Ključ: Potpisani ugovori za tri projekta vrijedna 200.000 KM

SASE

FBiH ide u novo zaduženje od 40 miliona KM emisijom trezorskih zapisa

SASE

02.04.2026

|NOVO ZADUŽENJE FBIH

FBiH ide u novo zaduženje od 40 miliona KM emisijom trezorskih zapisa

reprezntacija

Vlada FBiH izdvaja 300.000 KM nakon plasmana BiH na Svjetsko prvenstvo 2026

reprezntacija

01.04.2026

|NAGRADA ZA HISTORIJSKI USPJEH

Vlada FBiH izdvaja 300.000 KM nakon plasmana BiH na Svjetsko prvenstvo 2026

porezni brojevi

Novi pravilnik FBiH: promjene za porezne obveznike

porezni brojevi

23.03.2026

|IZMJENA PRAVILNIKA

Novi pravilnik FBiH: promjene za porezne obveznike

zaduzenje

Koliko se zadužuju Republika Srpska i Federacija BiH?

zaduzenje

20.03.2026

|NA MEĐUNARODNOM TRŽIŠTU

Koliko se zadužuju Republika Srpska i Federacija BiH?

klinički

Vlada FBiH podržala kredit od 85 miliona KM za modernizaciju kliničkih centara

klinički

19.03.2026

|MODERNIZACIJA BOLNICA

Vlada FBiH podržala kredit od 85 miliona KM za modernizaciju kliničkih centara

Ilidza

Vlada FBiH odobrila javni poziv za zakup skladišta na Terminalima Blažuj

Ilidza

19.03.2026

|IZNAJMLJIVANJE TERMINALA U BLAŽUJU

Vlada FBiH odobrila javni poziv za zakup skladišta na Terminalima Blažuj

Vlada

Vlada FBiH odobrila 12 miliona KM za obrazovanje i nauku u 2026.

Vlada

18.03.2026

|DEVET PROGRAMA PODRŠKE OBRAZOVANJU I NAUCI

Vlada FBiH odobrila 12 miliona KM za obrazovanje i nauku u 2026.

FMF

FMF objavio poziv za emisiju šestomjesečnih trezorskih zapisa vrijednih 30 miliona KM

FMF

18.03.2026

|AUKCIJA TREZORSKIH ZAPISA FEDERACIJE BIH

FMF objavio poziv za emisiju šestomjesečnih trezorskih zapisa vrijednih 30 miliona KM

SUFBIH

Velike promjene za radnike u FBiH: Dogovorene izmjene plata i zakona

SUFBIH

18.03.2026

|DOGOVOR MINISTARSTVA FINANSIJA I SINDIKATA

Velike promjene za radnike u FBiH: Dogovorene izmjene plata i zakona