
26.06.2012 |
Ličnosti / PRIVREDA I POLITIKA
Izvor: Glas Srpske

Popularni aforističar iz Republike Srpske Grujo Lero nedavno je dobio književnu nagradu "Nadži Naman" iz Libana za kreativnost. Na takmičenju je sudjelovao 1.341 učesnik iz 54 zemlje čija djela su pisana na 23 jezika i dijalekta, od arapskog do tajvanskog. Lerini aforizmi su među djelima 44 nagrađena stvaraoca.
Lero je rekao da je najvjerovatnje izabran zato što devet godina organizuje Međunarodni festival humora i satire u Bijeljini, koji je, zajedno sa "Satira festom" iz Beograda, jedinstven u regionu. Lero je nagrađen za kreativne aforizme kao što su: "Velika ekonomska kriza najviše je pogodila male", "Ako je porodica osnovna ćelija društva, onda je brak ćelija za pojedinca", "Srce je najbolji čovjekov prijatelj, samo ga jednom u životu izda" i "Romeo je vrijeme računao po Julijinom kalendaru".
Nagrada "Nadži Naman" dodjeljuje se na godišnjem nivou autorima najbolja književna djela po sadržaju i stilu, s ciljem razvoja ljudskih vrijednosti. Ovo je deseta godina kako se ova književna nagrada dodjeljuje spisateljima iz raznih dijelova svijeta.
Lero radi kao lektor u Novinskoj agenciji Republike Srpske (Srna) u Bijeljini.
Objavio je knjigu pjesama "Izgubljeni zavičaj", knjigu aforizama "To isto, ali malo drukčije" , te zbornike aforizama i humorističko-satiričnih pjesama - "Knjiga smijeha", "I vrijeme nas uzelo na zub", "Šekspire, molim jednu viljemovku", "I posljednji Mohikanac je ispred nas", "Pljačka im materina", "Dobro jutro, kolumno" i "U neobranom grožđu". Njegove pjesme i aforizmi zastupljeni su u mnogim antologijama.
Pogledajte i druge dokumente u rubrici "Ko je ko"
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.