uki

14.06.2026 |

Najave / KONFERENCIJE I KONGRESI

Izvor: Akta.ba

UKI BIH

5. BiH Kongres o vodama okuplja vodeće stručnjake iz regiona i Evrope u Sarajevu

Sarajevo 18. i 19. juna domaćin 5. BiH Kongresa o vodama. Stručnjaci raspravljaju o klimatskim promjenama, vodnoj sigurnosti i inovacijama.

Udruženje konsultanata inženjera Bosne i Hercegovine organizuje 5. BiH Kongres o vodama, koji će biti održan 18. i 19. juna 2026. godine u Hotelu Holiday u Sarajevu.

Kongres će okupiti stručnjake iz oblasti vodoprivrede, zaštite okoliša, akademske zajednice, javnih institucija, međunarodnih organizacija i privrede s ciljem razmjene znanja, iskustava i inovativnih rješenja za održivo upravljanje vodnim resursima.

Ovogodišnji kongres fokusiran je na ključne izazove i prilike u sektoru voda kroz pet tematskih cjelina: stanje voda i zaštita vodnih resursa, integralno upravljanje vodnim resursima, vodna sigurnost i klimatska otpornost, inovacije i digitalizacija u vodnom sektoru te upravljanje vodama, politike, finansiranje i obrazovanje.

Program kongresa obuhvata niz stručnih prezentacija, panel diskusija i primjera dobre prakse iz Bosne i Hercegovine, regiona i Evrope. Poseban fokus bit će stavljen na uticaj klimatskih promjena na ekstremne hidrološke događaje, sisteme ranog upozoravanja na poplave, upravljanje rizicima od poplava, zaštitu podzemnih i površinskih voda, digitalna rješenja u upravljanju vodnim resursima, primjenu umjetne inteligencije u prognoziranju padavina te unapređenje sistema monitoringa i upravljanja vodama.

Među istaknutim događajima kongresa nalazi se i panel diskusija pod nazivom „Uticaj klimatskih promjena na ekstremne hidrološke događaje“, na kojoj će učestvovati predstavnici vodnih agencija, hidrometeoroloških zavoda, akademske zajednice i međunarodnih organizacija.

Na kongresu će biti predstavljeni i radovi koji se bave zaštitom rijeke Une, projektom „Čista rijeka Miljacka“, upravljanjem vodnim gubicima u vodovodnim sistemima, revitalizacijom močvarnih područja, upravljanjem sedimentom u slivovima Dunava i Save, kao i savremenim pristupima planiranju hidroenergetskih objekata i prekograničnom upravljanju vodama.

Preuzmi dokumente

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI