
20.09.2013 |
Najave / KONFERENCIJE I KONGRESI
Izvor: eKapija.ba
Konferenciji će prisustvovati predstavnici ministarstava nadležnih za energetiku na državnom i entitetskim nivoima, predstavnici parlamentarnih odbora nadležnih za energetiku, te predstavnici svih učesnika na elektroenergetskom tržištu
Projekat Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), Asistencija reformi i regulativi u energetskom sekotoru (REAP), organizuju konferenciju „Tržište električne energije u Bosni i Hercegovini – Slijedeći koraci“ koja će se održati u ponedjeljak i utorak, 23. i 24. septembra 2013. godine, u hotelu Sunce u Neumu sa početkom u 11:00 sati.
Konferenciji će prisustvovati predstavnici ministarstava nadležnih za energetiku na državnom i entitetskim nivoima, predstavnici parlamentarnih odbora nadležnih za energetiku, te predstavnici svih učesnika na elektroenergetskom tržištu uključujući regulatorne komisije za električnu energiju na državnom i enitetskom nivou koje su ujedno i pokrovitelji ove konferencije, četiri elektroprivrede, nezavisnog operatora sistema (NOS) i Elektroprenosa. Konferenciji će također prisustvovati i predstavnici regulatornih komisija iz Srbije i Crne Gore te trgovaca električne energije koji će na konferenciji iznijeti iskustva svojih zemalja u procesu otvaranja tržišta. Poseban osvrt na trenutno stanje u elektroenergetskom sektoru regiona i BiH će na konferenciji dati i predstavnik Energetske zajednice jugoistočne Evrope.
Kada je 2007. počeo sa radom, USAID REAP je također organizovao Konferenciju o otvaranju tržišta gdje je predstavio svoje zadatke i ciljeve i gdje je napravljen presjek statusa elektroenergetskog sektora. Stoga će na ovoj završnoj konferenciji USAID REAP dati pregled aktivnosti koje su poduzete u 6 godina trajanja projekta, te na taj način predstaviti napredak koji je elektroenergetski sektor postigao u tom periodu.
Međunarodni eksperti na čelu sa USAID REAP projektom će predstaviti preporuke za daljni napredak elektroenergetskog tržišta po uzoru na međunarodnu najbolju praksu.
Početkom 2015. tržište električne energije u BiH će se otvoriti za sve kupce, uključujući domaćinstva. To znači da će svaki kupac biti u mogućnosti kupiti električnu energiju na tržištu ukoliko nađu ponudu koja je bolja od njihove sadašnje.
Međutim, da bi kupci bili zaista u stanju to uraditi, tržišni procesi i odnosi između svih učesnika na tržištu moraju biti uspostavljeni i jasno utvrđeni da bi ih kupci razumjeli, te će ovo biti jedna od značajnih rasprava na neumskoj konferenciji.
Do danas je vlada SAD-a, prvenstveno putem USAID-a, osigurala 1,6 milijardi dolara pomoći ekonomskom, demokratskom i socijalnom napretku Bosne i Hercegovine.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.