mladi

08.07.2023 |

Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE

Izvor: Akta.ba

Podrška mladim preduzetnicima

Dodjeljene nagrade za najbolje poslovne planove u projektu Škola poduzetništva za mlade

Nagrađena su tri najbolja poslovna plana od preko 20 koji su prezentovani tokom završne aktivnosti projekta "Škola poduzetništva za mlade".

U UN House-u u petak su nagrađena tri najbolja poslovna plana od preko 20 koji su prezentovani tokom završne aktivnosti projekta "Škola poduzetništva za mlade", podržanog u okviru projekta "Aktivizam, angažman i odgovorna rješenja - MAKERS".

Nagrade su dodijeljene kroz nagradni fond koji su omogućili UNDP  Udruženje i IT kompanija TENEO i to za:

1.     Alna Karalić - Centar za razvoj kompetencija i komunikacije "A.L. Educations"

2.     Isidora Đuričić - Obrt za izradu terarijuma “Zen&Zoe”

3.     Zerina Ibrulj, Amila Alikadić i Azemina Magrdžija - Aplikacija za turiste iz arapskih zemalja “BiH ruy”ah“

Alan Ćatić, izvršni direktor IT kompanije TENEO, istakao je značaj podrške mladima u razvoju poduzetničkog duha i sticanju praktičnog iskustva pored formalnog obrazovanja. "TENEO je ponosan što je podržao ovaj projekt i vjeruje da mladi trebaju vjerovati u svoje ideje i njegovati poduzetnički duh kako bi doprinijeli sveukupnom razvoju malih biznisa, koji su temelj svake ekonomije.“

Projekat koji je realizovan uz podršku i mentorstvo trenera za poslovno planiranje, javnu prezentaciju i finansijsko upravljanje iz Udruženja trenera CEFE u BiH, donio je mladim učesnicima iz četiri lokalne zajednice (Centar Sarajevo, Mostar, Travnik i Novi Travnik) vrijedne vještine i znanja iz oblasti poslovnog planiranja. Tokom prethodna dva mjeseca, mladi su radili na razvoju svojih poslovnih planova kroz radionice koje su obuhvatale teme kao što su poslovno planiranje, legislativni poslovni okvir i umrežavanje. Radionice su pružile mladima priliku da steknu neophodne vještine i znanja za planiranje vlastitih poslovnih ideja, a uz podršku i mentorstvo u javnom prezentovanju poslovnog plana, mladi su bili u mogućnosti da unaprijede svoje sposobnosti komunikacije i prezentacije. 

Osim stečenih znanja iz poslovnog planiranja, mladi su kroz ovaj projekt uspostavili mrežu i povezali se sa vršnjacima iz četiri lokalne zajednice koji dijele istu strast prema poduzetništvu. 

Tamara Bjelić, projektna koordinatorica, istakla je važnost ovog programa i njegov dugoročni uticaj na mlade: „Kroz edukativne radionice, mentorstvo i umrežavanje, mladima su pružena znanja i unaprijeđene vještine koje će im biti korisne bez obzira na njihov budući izbor karijere, bilo da se odluče za poduzetništvo ili primjenu stečenih kompetencija u drugim područjima rada.“

Projektna menadžerica MAKERS projekta, gđa. Selma Osmanagić-Agović, istakla je kako je izuzetno što je kroz ovaj projekat kreirana prilika da se podrže mladi ljudi, njihov entuzijazam i poslovne ideje, obzirom da doprinose razvijanju omladinskog aktivizma, poslovnog duha i kreiranja boljeg okruženja za život u Bosni i Hercegovini.

Projekat "Aktivizam, angažman i odgovorna rješenja - MAKERS" implementira UNDP BiH uz podršku Porticus fondacije.

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI