
Foto: Getty Images
15.05.2026 |
Pauza / ŽIVOT I ZDRAVLJE
Izvor: Akta.ba
Dua Lipa tužila Samsung zbog navodnog korištenja njenog lika bez dozvole na ambalaži televizora i traži 15 miliona dolara odštete.
Samsung je odbacio optužbe za namjernu zloupotrebu nakon što su advokati pjevačice Due Lipe najavili tužbu protiv ove kompanije zbog navodnog korištenja njenog lika bez odobrenja.
Prema sudskim dokumentima, južnokorejski tehnološki gigant navodno je fotografiju dobitnice Grammy nagrade koristio na ambalaži pojedinih televizora, uprkos višestrukim zahtjevima da prestane s kršenjem njenih prava.
U saopćenju objavljenom u srijedu Samsung je naveo da je sporni materijal dostavio partnerski pružalac sadržaja, koji je tvrdio da posjeduje potrebne dozvole za korištenje fotografije.
"Fotografija Due Lipe korištena je tokom 2025. godine kako bi predstavljala sadržaj naših partnerskih servisa dostupnih na Samsung televizorima, a prvobitno ju je dostavio partner za našu besplatnu streaming platformu Samsung TV Plus", saopćili su iz kompanije.
Samsung tvrdi da je fotografija korištena tek nakon što su dobili uvjeravanja da su sva prava regulisana, uključujući i korištenje na prodajnoj ambalaži.
"S obzirom na takvu potvrdu, odbacujemo sve navode o namjernoj zloupotrebi", navedeno je u izjavi, uz dodatak da kompanija "izuzetno poštuje Duu Lipu i intelektualno vlasništvo svih umjetnika".
Iz kompanije su također poručili kako su "aktivno radili i ostaju otvoreni za konstruktivno rješenje sa timom Due Lipe".
Dokumenti podneseni Okružnom sudu SAD-a za Centralni distrikt Kalifornije pokazuju da pjevačica od Samsunga traži odštetu od 15 miliona dolara.
U tužbi se Dua Lipa opisuje kao jedna od najuspješnijih i globalno najprepoznatljivijih muzičkih zvijezda, koja je tokom proteklih godina sarađivala s brendovima kao što su Chanel, Versace, Yves Saint Laurent, Porsche i Apple.
Fotografija koja je predmet spora navodno je nastala iza pozornice tokom festivala Austin City Limits u Teksasu 2024. godine.
U sudskim dokumentima navodi se da je Samsung "iskoristio pažljivo izgrađen i izuzetno vrijedan identitet brenda Due Lipe kako bi prodavao televizore", koristeći njenu fotografiju bez odobrenja na kartonskoj ambalaži proizvoda.
Dalje se ističe da je njen lik korišten u velikoj marketinškoj kampanji "bez njenog znanja, bez naknade i bez bilo kakvog prava da utiče na način korištenja svog identiteta".
Tužba protiv Samsunga podnesena je zbog navodnog kršenja autorskih prava, zaštitnog znaka i prava na vlastiti identitet, a iz njenog pravnog tima tvrde da je riječ o "masovnoj i kontinuiranoj neovlaštenoj komercijalnoj eksploataciji njenog lika i imidža".
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.