
20.02.2024 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
U periodu od 01.09.2023.godine ukupan broj radnika smanjen je za 199.
U okviru procesa reorganizacije Rudnika mrkog uglja "Zenica" pokrenutog s ciljem optimizacije radne snage i postizanja stabilnog i samoodrživog poslovanja, uspješno je okončana prva faza zbrinjavanja viška radnika u RMU. U periodu od 01.09.2023.godine ukupan broj radnika smanjen je za 199 i zaključno sa 31.01.2024.godine, broj uposlenika u RMU je 615.
Pokretanje procesa reorganizacije RMU rezultat je usaglašavanja kojeg su 25.09.2023.godine, postigli predstavnici Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, JP Elektroprivreda BiH, RMU "Zenica", Samostalnog sindikata radnika rudnika FBiH i Samostalnog sindikata radnika RMU "Zenica".
Aktivnosti koje su provedene:
Sredstva za realizaciju Programa zbrinjavanja viška radnika u iznosu 12,8 miliona KM, obezbjedila je JP Elektroprivreda BiH putem ugovora o pozajmici RMU "Zenica". Navedenim sredstvima izvršena je uplata zaostalih obaveza prema PIO/MIO, doprinosa za nezaposlene, isplata otpremnina i uplata zaostalih obaveza prema radnicima iz radnog odnosa.
Aktivnosti na zbrinjavanju viška radnika u RMU "Zenica" su provedene uz podršku Federalnog ministarstva energije rudarstva i industrije i Vlade FBiH, pomoć JP Elektroprivreda BiH, aktivno učešće i davanje potrebnih saglasnosti Samostalnog sidikata radnika rudnika u FBiH i Samostalnog sindikata radnika RMU "Zenica", te pomoć drugih institucija i organizacija.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.