TE TUZLA

Foto: EPBIH

25.06.2025 |

Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA

Izvor: Akta.ba

SAOPĆENJE

EPBiH: Spaljivanje RDF-a ne ugrožava zdravlje – sve je pod kontrolom

Elektroprivreda BiH pojašnjava testno spaljivanje RDF-a u termoelektranama i odbacuje tvrdnje o opasnostima i netransparentnosti procesa.

Nakon što su u javnosti izazvale veliku zabrinutost dvije uzastopne vijesti – prvo upozorenje stručnjaka o potencijalno zastrašujućem uticaju spaljivanja otpada u Termoelektrani "Tuzla" na zdravlje građana, a potom informacija o odgodi planiranog eksperimentalnog procesa spaljivanja stotina tona otpada u istom postrojenju – Elektroprivreda BiH odlučila je da se oglasi s ciljem pojašnjenja ključnih činjenica i suzbijanja netačnih informacija koje, kako navode, ozbiljno narušavaju njen ugled i kredibilitet.

U nastavku slijedi zvanično saopćenje u kojem se detaljno iznose okolnosti vezane za testno suspaljivanje alternativnog goriva RDF/SRF u termoelektranama "Tuzla" i "Kakanj", te argumenti kojima se odgovara na javne sumnje i kritike.

"Testno kosagorijevanje s 2 posto RDF-a u termoelektranama "Tuzla" i "Kakanj", planirano je i organizovano u saradnji i na osnovu pozitivnog mišljenja Federalnog ministarstva okoliša i turizma, s obzirom na to da su ispunjene sve zakonske odredbe kao i stručne upute Ministarstva i Federalnog inspektorata, i poduzete sve mjere kontrole tokom izvođenja testova, uključujući dodatna mjerenja od strane Laboratorije TQM d.o.o. Lukavac, akreditovane kuće za mjerenja i kontrolu emisija kod suspaljivanja RDF-a.

RDF nije iz uvoza, već iz BiH​

Elektroprivreda BiH odbacuje tvrdnje o nepoznatom porijeklu RDF-a. RDF za testiranje u termoelektranama nabavljen je od kompanije "PET SERVIS" d.o.o. Zenica, i proizveden je iz otpada prikupljenog u BiH. Hemijske analize RDF-a ispitane su u ovlaštenoj Laboratoriji Lukavac Cement.

U vezi s navodima o korištenju RDF/SRF otpada izričito u cementarama zbog temperatura sagorijevanja, Elektroprivreda BiH ukazuje da sagorjelost u termopogonima ima vrlo visok stepen i emisije dioksina, furana i sl., su potpuno minimizirane. Dokaz tome su rezultati testova kosagorijevanja uglja 98 posto i RDF 2 posto u TE „Kakanj“ i izvještaj Laboratorije TQM d.o.o. Lukavac, u kojem je navedeno da su parametri kao što su živa, hloridi, fluoridi, dioksini i flurani, koji su specifični za proces sagorijevanja odnosno suspaljivanja u kojima se primjenjuje RDF, u okviru graničnih vrijednosti i da generalno nema pogoršanja emisija kritičnih materija kod suspaljivanja s RDF-om u odnosu na pogon bloka s mješavinom uglja 100%.

Otvoren poziv za transparentnost​

U prilog tome da je gorivo revidirano iz otpada RDF ili SRF primjenljivo i u drugim pogonima izuzev cementara, je i podatak da se ova vrsta goriva u Evropi i svijetu već 20 godina koristi kao zamjena za fosilna goriva i u toplanama i u termoelektranama. U 10 njemačkih termoelektrana se koristi kontinuirano, dok je u desetinama termopogona izvršeno testno suspaljivanje.

Motiv Elektroprivrede BiH za korištenje RDF-a je da kroz zamjenu dijela uglja s prihvatljivijim gorivima, kao što su održiva otpadna biomasa ali i RDF/SRF, utiče na poboljšanje okolišno-klimatskih performansi svojih termoelektrana koje je neophodno zadržati u tranzicijskom periodu i učiniti održivim, očuvanje stabilnosti sistema, sigurnosti snabdijevanja i kontrolisanih priuštivih cijena električne i toplinske energije za građane i industriju. Takođe, Elektroprivreda BiH teži da bude sudionik cirkularne ekonomije otpada u BiH, odnosno korisnik goriva iz otpada koji se prema direktivama EU treba selektirati, klasirati, reciklirati i koristiti, na uređenim deponijama otpada u BiH.

Elektroprivreda BiH je u potpunosti transparentna prema javnosti i lokalnoj zajednici, i posvećena izgradnji međusobnog povjerenja. Kako bi njegovali dobre navike uvažavanja struke, Elektroprivreda BiH poziva sve aktiviste i stručnjake u posjetu termoelektranama gdje će imati mogućnost da se uvjere u naprijed iznesene navode, konkretna mjerenja u okviru Sistema upravljanja termoblokova kao i monitoring Sistema emisija u zrak".

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.

Komentari (0)

POVEZANE VIJESTI