
Foto: Fena
29.08.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Fena
Vlada KSB odlučila je vratiti općinama 7% prihoda od poreza na dobit kako bi nadoknadila gubitak od ukinutih komunalnih taksi, ukupno 2,6 miliona KM.
Vlada Kantona Središnja Bosna (KSB) na današnjoj sjednici u Travniku odlučila je dio prihoda od poreza na dobit vratiti općinama, kao pomoć u stabiliziranju prihoda.
Kantonalna vlada na taj se potez odlučila nakon odluke Ustavnog suda o stavljanju izvan snage određenih odredbi Zakona o komunalnim taksama, zbog čega će općine ostati bez otprilike 2,6 miliona maraka na godišnjoj razini.
Predsjednik Vlade KSB Tahir Lendo podsjetio je da je Ustavni sud neustavnim proglasio naplatu takse za isticanje imena poduzeća zbog čega jedinice lokalne uprave više ne mogu ubirati tu vrstu prihoda.
"Procijenili smo da će kanton imati za ovu godinu oko 36 miliona KM prihoda od poreza, procijenili smo da treba krenuti s jednim izdatkom prema općinama, pomoći im da stabiliziraju prihode. Krenuli smo s procjenom od sedam posto što iznosi oko dva i pol miliona maraka. Procijenili smo da taj iznos neće utjecati na proračunsku ravnotežu kad je u pitanju kanton te će od iduće godine općine imati taj izvor prihoda", rekao je Lendo.
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.