
01.09.2025 |
Vijesti / BOSNA I HERCEGOVINA
Izvor: Akta.ba
Prevoznici blokirali saobraćaj širom BiH. Peulić, Ramić i Čaušević upozoravaju na diskriminaciju vozača i finansijske gubitke sektora.
U povodu protesta Konzorcija "Logistika BiH" koji je započeo jutros u 6:00 sati, na današnjoj press konferenciji obratio se glavni koordinator Konzorcija Velibor Peulić.
"Mi smo se obratili sve i jednoj političkoj stranci, Komisiji za saobraćaj smo poslali 15 dopisa, nismo dobili nikakav odgovor. Na posljednjoj sjednici Plenuma smo donijeli odluku i obavijestili javnost da ćemo naše lance snabdijevanja obustaviti. Nadali smo se da do ovog dana neće doći. Od Une do Dirne, od Save do mora naši transportni kapaciteti su zaustavljeni. Prvi naš zahtjev je "Prestanite nas hapsiti u EU". Vozač u BiH je uredno zaposlen, ima ugovor o radu i plaćamo doprinose državi. Imali smo sastanak sa predstavnicima Evropske komisije. Uvijek je bila dobra saradnja sa EK i odgovorili su u roku od 45 minuta", kazao je Peulić.
Govorio je o favorizovanju vozača iz drugih zemalja Evrope, u odnosu na vozače iz BiH.
"Naš drugi zahtjev je da ne budemo posljednja zemlja u Evropi, da se ne može vratiti dio trošarine. Prevoznik iz bilo koje države je favorizovan u odnosu na prevoznika iz BiH. Imamo jedan tag u državi. Dajte nam popust, manje će biti poginulih. Čekamo da dvije autoceste, Autoceste federacija i Autoputevi RS potpišu memorandum", kazao je Peulić.
Osvrnuo se i na odnos ministra prometa i komunikacija BiH Edina Forte naspram ovog pitanja i rekao da nije nazvao nikoga od prevoznika.
"Dajte nam minimum, gospodine ministre. Naša ruka ministru je uvijek pružena. Ovi protesti nisu usmjereni ni protiv jednog građanina. Mi smo ambasadori BiH, tako što se vidi po našim tablicama odakle dolazimo. Ko je branio posljednje tri godine da se ministar sastane sa resornim ministrima? Uzeli su nam 243 miliona KM. U bužet nije došlo ništa. Ministar vama priča o tablici, to nije NASA projekat. Idete od Foče do Sarajeva, ispadne vam tablica, vi imate najmanje 5.000 KM troškova. Tražili smo da u svakoj policijskoj stanici može podići COD 95, da ne mora biti plastificiran, da nam se ne smiju. Imali smo niz sastanaka, ja sam hvalio ministra Fortu. Kako ne bi hvalio, kaže 17 stavki, sve sam završio. I odjednom "stop"", kazao je Peulić.
Dodaje da želeravnopravnost s kolegama iz regije, ne žele „apsurdistan“. Također, traže i poboljšanje stanja na putevima u BiH i veću sigurnost.
"Da li želite da odemo u lizing kompanije, prodamo svoja vozila i odemo u druge zemlje da radimo?" - izjavio je Peulić.
Nije precizirao do kada će trajati protesti i blokade prijevoza, ali je istaknuo da bi se situacija mogla normalizirati čim ministar Edin Forto promijeni jedan pravilnik.
Ramić: Kapital odlazi iz BiH
Na press konferenciji obratio se zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Edin Ramić koji je kazao da su problemi prevoznika u BiH višesektorski i multidisciplinarni.
"To je sektor koji okuplja 47 hiljada profesionalnih vozača i koji akumulira oko 4 milijarde KM. Problemi koje oni imaju su višesektorski i multidisciplinarni. Oni su u situaciji u kojoj ne postoji saradnja između predstavnika vlasti i nalaze se u ogromnim gubicima, što dovodi kompletan sektor u krizu. Svjedoci smo posljednjih dana da su prevoznici u Hrvatskoj iz BiH kupili i registrovali oko 2.500 vozila. Tamo ne odlaze samo vozači, nego i sav kapital iz BiH. Administracija ne nalazi shodno da se bavi tom temom", kazao je Ramić.
Čaušević: Rezultat nerada i bahatosti
Osim Ramića, medijima se obratio i zastupnik u PD PSBiH Midhat Čaušević koji je kazao da je kao zastupnik više puta ukazivao na problem sa kojim se susreću prevoznici iz BiH, s konkretnim upitima za ministra prometa i komunikacija Edina Fortu o problemima autoprijevoznika, ali da je ostao bez odgovora.
"Ovo je rezultat nerada, bahatosti i neodgovornosti odnosa koje imamo od ministra Forte, ali i resornih ministarstava. Sva ta neodgovornost je dovela da jutros imamo kontrolisane blokade, jer nije riječ o totalnim i nezadovoljstvo ove populacije se odražava preko protesta širom zemlje. Ovo nije pitanje samo lokalnog karaktera, ovo je državno pitanje. u razgovoru s predstavnicima sam vidio da su ljudi od razumijevanja i da je dio njihovih problema vezan za EU. Oni su spremni sarađivati s institucijama Evropske unije, ali je 50 posto njihovih problema vezano za institucije BiH. Zbog nereagiranja na njihove zahtjeve smo došli u situaciju da je BiH, sigurno nakon rata u najvećoj blokadi. Upućujemo apel nadležnima da ozbiljno shvate ove ljude. Oni nisu šoferi i ljudi koji ne razumiju problematiku. Dobro su organizirani i ako ne budemo pravovremeno reagirali, mogu biti jos dalekosežnije posljedice za cijelo društvo", kazao je Čaušević.
Napominje da ovo nije problem lokalnog karakreta, već da je ovo državno pitanje Bosne i Hercegovine.
"BiH je u najvećoj blokadi od poslije rata. Želimo uputiti jasan apel da moraju shvatii ozbiljo ovu populaciu i da oni nisu šoferi. To su jako obrazovani ljudi i jako dobro organizovani. Mogu biti dalekosežne posljedice, ako ne budemo reagovali. Oni predstavljaju krvotok. bh. društva", kazao je zastupnik Čaušević.
Naglasio je da su prijevoznici "krvortok" bh. društva te da ako samo deset dana dođe do blokade, imat ćemo probleme u zdravstvu, školstvu i ostalim esencijalnim segmentima društva.
Prevoznici su kazali da će tokom protesta njihovi lanci snabdijevanja biti obustavljeni, od lokalnih zajednica do graničnih prelaza.
Zahtjevi Konzorcija su eliminacija diskriminacije vozača u EU - poštovanje AETR sporazuma, ispunjavanje obećanja MKT BiH - izmjene pravilnika iz nadležnosti, finansijsko rasterećenje prevoznika - povrat 50 posto akcize, 50 posto popusta na putarine i status izvoznika usluga, te ubrzanje rada graničnih prelaza, inspekcijskih i carinskih procedura.
Akta redakcija
*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.
Dojavi vijest na viber +387 60 331 55 03 ili na mail urednik@akta.ba.